Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığının koordinasyon ve desteği ile Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü ile birlikte Yozgat Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüm tarafından yürütülen Yozgat Baklagil Yayım Projesi çalışmaları çerçevesinde Toprak İşlemesiz Tarımda yapılan Mercimek ve Macar Fiği Demontrasyon alanında Tarla Günü yapıldı.
     
Tarla gününe İl Müdürümüz Ziyaattin Özdemir, Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Mevlüt Şahin ve teknik ekibi, Bakanlık Eğitim Yayım ve Yayınlar Daire Başkanlığı personeli Ergül Çolak ve Mehmet Metin Karaman, Yozgat İl Kurum Amirleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının başkanları, İl - İlçe Müdürlük personeli ve çiftçiler katıldı.
     
Tarla Günü açılış konuşmasını yapan İl Müdürü Ziyaattin Özdemir; "Toprak işlemesiz tarım toprağı herhangi bir toprak işleme aleti ile toprak işleme yapmadan ekip biçmek ve tarımsal faaliyete devam etmektir. Toprak işlemesiz tarımda toprağın yapısı bozulmamakta ve her şey doğal ortamına bırakılmakta böylece toprakta mikroorganizma faaliyetleri artmakta ve toprağın su tutma kabiliyeti artmaktadır. Ayrıca toprak yüzeyi anız ve bitki artıkları ile kaplı olduğundan dolayı erozyon en az seviyeye inmektedir.
     
Bu arazinin 10 dekarlık kısmına Yozgat Baklagil Yayım Projesi kapsamında 4 çeşit kışlık mercimek, 1 çeşit yazlık yeşil mercimek çeşidi toprak işlemesiz ve toprak işlemeli olarak ekilmiştir. toprak işlemesiz olarak kırmızı mercimek çeşitlerinin ekimi yapılmıştır. 
     
Ayrıca çevresinde kalan araziye ise Proje haricinde herhangi bir toprak işlemesi yapılmadan bir kısmı İl Müdürlüğümüz tarafından temin edilen tohumluk ile anıza doğrudan Ekim Mibzeri kullanılarak geçtiğimiz yıl ekim ayında Macar Fiği ekimi yapılmıştır. Sonuç görüldüğü üzere gayet başarılı olmuştur.” dedi.
     
Bakanlık temsilcisi Mehmet Metin Karaman yaptığı konuşmasında; "Eğitim yayım ve Yayınlar daire Başkanlığı olarak 2012 yılında beri Araştırmacı Yayımcı ve çiftçi bağının güçlendirilmesi amacıyla Tarımsal Yeniliklerin yaygınlaştırılması projeleri uygulanmaktadır. Yürütülen bu projelerle çiftçilerimiz, Bakanlığımız araştırma enstitülerince geliştirilen yeni çeşit ve tekniklerin çiftçimize doğrudan ulaşması sağlanmaktadır.” dedi
     
Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitü Müdürü Mevlüt Şahin ise yaptığı konuşmasında; "Tarla Bitkileri merkez Araştırma Enstitüsü olarak ülkemizde toprak işlemesiz tarımın öncülüğünü yapmaktayız. Enstitümüz yeni çeşit geliştirme çalışmalarında bulunmaktadır. Bu projelerle hem geliştirdiğimiz yeni çeşitleri ve Toprak İşlemesiz Tarım gibi yeni uygulamaları çiftçilere ulaştırma imkânı bulmaktayız.” dedi.

Proje sorumlusu Musa Karaçam yaptığı konuşmasında yapılan demonstrasyon ile ilgili teknik bilgi verdi. 

Daha sonra yapılan uygulamanın gösterilmesi için demonstrasyon alanı gezildi. Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü’nden Proje Sorumlusu Musa Karaçam, ekimi yapılan mercimek çeşitleri ve toprak işlemesiz tarım parsellerini yerinde tanıttı.