Yozgat İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Toprak Gübre ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından ortaklaşa yapılan "Mikrobiyal Gübre İle Baklagil Tohumlarını Aşılamanın Verime ve Dane Azot Kapsamına Etkilerinin Çiftçilerimize Benimsetilmesi Yayım Projesi" kapsamında Nohut'ta Mikrobiyal Gübre Demonstrasyonu uygulanan alanda Tarla Günü düzenlendi.
 
Tarla gününde konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, “İl müdürlüğümüzce natif ürünler ile çiftçimizin gelirini artırmak amacıyla deneme ve demonstrasyon çalışmalarımız son 5 yıldır yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu amaçla bu gün tarla günü yaptığımız baklagillerde yüzde 30 artış görüldü. Bu tür çalışmalarımızı her yıl yapacağız” dedi.
 
Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ ise, “Yozgat birçok şeye ilklik yapmış müstesna bir şehrimizdir. Şeker pancarı üretiminde Türkiye’de ikinci sırada. Yeşil mercimekte Türkiye ikincisi. Türkiye’de ki en kaliteli mercimeğin yetiştiği yerlerden bir tanesi Yozgat. Bu bölge ekim alanı bakamından da Türkiye yedinciliğine oynuyor. O bakımdan Yozgat gerçekten tarımda Türkiye’de önde gelen iller arasında yer alıyor” diye konuştu.
 
Vali Kemal Yurtnaç da tarla gününde yaptığı konuşmada, bu tür çalışmaların toplumun ve tarımın gelişmesi açısından önemli olduğunu söyledi.
 
Bu tür çalışmaları desteklemek gerektiğini belirten Vali Yurtnaç, “Yozgat Türkiye’de tarım ve hayvancılıkta önde gelen bir şehir. Türkiye’de üretilen şekerin yüzde 12’sini Yozgat üretiyor. Bizde burada tarım ve hayvancılığı desteklemek durumundayız. Tarım ve hayvancılıkla mutlaka uğraşacağız. Ama bunu babadan atadan görme taktik ve tekniklerle değil, yeni tekniklerle yapmamız gerekiyor. Bu manada üniversitemiz bize yardımcı oluyor. Bizlerde özel idare imkanlarını üniversitemizle, tarım il müdürlüğü ile beraber, çiftçimize ve köylümüze destek olması açısından kullanacağız” ifadelerini kullandı.
 
Yozgat’ta önemli çalışmaların yapıldığına dikkat çeken Vali Yurtnaç, “Bunlardan bir tanesi Kadışehri ilçesinde ki Kabalı projesi. Bu tür çalışmalar hem köylerden büyük kentlere göçü engelleyecek, hem geri dönüşü sağlayacak bir proje. Bu maksatla Kabalı Türkiye’ye örnek bir proje. Başbakanımıza da bu proje anlatıldı ve Sayın Başbakanımız da Türkiye’de 20 yerde böyle bir proje uygulanması için talimat verdi. Yozgat’ta üç yerde daha bu projeyi yapmak için çalışmalara başladık. Fırsatlarımız bizi tarımsal sanayi ve hayvancılığa doğru götürüyor. Bu maksatla üniversitemizin, çiftçilerimizin, ziraat odamızın bu yöne doğru yönlendirilmesi gerekiyor. Tarım ve hayvancılıkta her zaman biz destekçi olacağız” şeklinde konuştu.
 
Vali Yurtnaç, çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür ederek uygulama yapılan tarlada incelemede bulunarak yetkililerden bilgi aldı.