Tarımsal Yükseköğretimin 170. Yıldönümü Kutlandı

Tarımsal Yükseköğretimin 170. Yıldönümü Bozok Üniversitesi, Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen törenle kutlandı.
Yayınlanma tarihi: 11 Ocak 2016, Pazartesi günü, saat: 21:57

Bozok Üniversitesi, Kongre ve Kültür Merkezi Nohutlu Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe Rektör Prof. Dr. Salih Karabacey, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Özköse, Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şaban Güçlü, Fakülte Dekanları, Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Yozgat Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz, Yozgat Ziraat Mühendisleri Odası İl Temsilcisi İsmail Karabulut, öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını Yozgat Ziraat Mühendisleri Odası İl Temsilcisi İsmail Karabulut yaptı. Karabulut, "Tarım, ekonomimin ve ülkenin temelini oluşturur. Tarımsal Yükseköğretim’in 170. yılını kutladığımız bugünde tarımsal eğitimin ülkemiz için önemini bir kez daha dile getirmektedir." dedi.  

Yozgat Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz ise, Yozgat’ın bir tarım şehri olduğunu belirterek, "Resmi rakamlara göre Yozgat nüfusunun yüzde 74’ü tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Tarım şehri olan ilimizde çiftçimizin yüksek verim ve bol mahsul elde etmesi bilinçli tarımla mümkün olur. Bu konuda Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nin Yozgat’ta olması büyük bir kazanç. Fakültemizin Yozgat çiftçisine yön vermesi ve kurumların işbirlikleri ile Yozgat çiftçisini daha güzel günler bekliyor." diye konuştu.

Yozgat tarımı ve hayvancılığında yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, "Tarım şehri olan kentimizde çiftçilerimize çok büyük destekler verilmektedir. Bölgemizde tarım ve hayvancılık hızla gelişiyor. Devlet destekleri ile hayvancılık üzerine kurulan tesisler ilimiz ve ülke ekonomisine önemli katkı sağladığı gibi tarım ve hayvancılığın gelişmesinde lokomotif görev üstleniyor. Üniversitemiz ve diğer kurumların destekleri ile Yozgat’ın tarım ve hayvancılıkta daha da çok gelişeceğine inanıyorum" dedi.

Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şaban Güçlü, yaptığı konuşmasında, insanlık tarihi kadar eski olan tarım mesleğinin insanların ihtiyaçlarının karşılanması yanında, geniş bir istihdam alanı oluşturarak, sanayiye hammadde sağlaması ve önemli ihraç ürünleri ile ülke ekonomisine katkıda bulunduğunu belirtti.

Prof. Dr. Şaban Güçlü sözlerini şöyle sürdürdü, "Bu yönüyle özellikle gelişmekte olan ülkelerin çoğunda kalkınmanın hala ana sektörlerden biri olan tarım, ülkemizde de sosyal ve ekonomik bakımdan önemli sektörlerin başında gelmektedir. Ülkemiz sahip olduğu coğrafi konum ve iklim özellikleri nedeniyle, tarımsal açıdan büyük bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyelin iyi değerlendirilmesi için tarımda eğitim-öğretim, araştırma ve yayım faaliyetlerine önem verilmesi gerekmektedir. 170 yıl önce başlayan Tarımsal Yükseköğretim’in, değişik üniversitelerde 34 fakülte ile devam etmekte olduğu bugün, yükseköğretimde 170 yıllık köklü bir tarihe sahip bir mesleğin mensubu olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Bu vesile ile ülke tarımına hizmet etmiş meslektaşlarımızdan hayatta olanları saygı ile aramızdan ayrılanları da rahmetle anıyor, hepinizi saygıyla anıyorum."

İnsanın yaşamı için en gerekli olan gıdayı tarımsal üretimden sağladığını belirten Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey ülkemiz ve il için tarım çok önemli olduğunu belirtti. Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nin yeniden "Ziraat Fakültesi" adı olarak Bakanlar Kurulu kararından sonra değişeceğini ifade eden Prof. Dr. Salih Karacabey; “Ziraat mühendisleri, veteriner hekimler ve bazı alanların bütün eğitim başlangıç noktasını değiştirmemiz gerekiyor. Diploma ile iş bulmak zihniyeti ile değil artık bilgi ile iş üretmek zihniyeti ile okumak gerekiyor. Diplomamız bize iş bulacak bir araç değil. Gerçekten okuduklarımız ve öğrendiklerimiz hem kendimize iş üretecek hem de insanlara yardımcı olacak bir süreç olmalıdır. 

Bugün için hem Ziraat Fakülteleri hem de Veteriner Fakülteleri ve benzeri fakülteler için böyle bir misyonun artık geçerli olması gerektiğini düşünüyorum. Ziraat mühendisi olacak arkadaşlarımız her hangi bir ilçede devlet memuru olarak değil,  bir arazide çalışan, üreten hem kendisi için yeni iş alanları meydana getiren hem de insanlara bu konuda yardımcı olan, iş arayan değil işveren kişiler olmaları gerektiğini düşünüyorum. Ümit ediyorum bu çalışmalarımızın sonucunda bu seviyeye ulaşacağız." dedi. 

Bozok Üniversitesi bünyesinde Gedikhasanlı Kasabası, Yerköy ilçesi ve yakın zamanda Sarıkaya ilçesinde alacağımız yeni arazi ve yakın civarda yapacağımız çalışmalarla öğrencilerimize çok daha geniş imkânlar sunulacağını belirten Prof. Dr. Karacabey, "Yozgat iline de çok önemli katkıda bulunacağız. Yeni YÖK anlayışında artık üniversitelerin bulundukları şehir ile entegrasyonu ve misyonlarını bulundukları şehre göre yeniden gözden geçirmeleri gerektiği bir sürece girdik. Bizde bu misyon çerçevesinde tarım alanları açısından Türkiye’de ön sıralarda olan Yozgat’ta, Ziraat Fakültesi olarak çok şey yapacağız ve yapmamız gerektiğine inanıyorum. Bozok Üniversitesi’nin geleceğinde Ziraat Fakültesi olarak önemli bir yer alacağız. Ziraat Fakültesi tarımsal üretim ve ziraata dayalı öğretim konusunda da Yozgat için bir şans olacaktır. Bu vesile ile Tarımsal Yükseköğretim’in 170. yılını kutluyorum." diye konuştu.

Konuşmaların ardından Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sezai Ercişli “TÜBİTAK Projeleri ve Paradigma Değişimi”  Dr. Çetin Çakmaklı ise, “Tarım İlaçlarının Kullanımı ve Sektörün Durumu” konularında katılımcılara bilgiler aktardı. Rektör Karacabey program sonrası Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sezai Ercişli ve Dr. Çetin Çakmaklı’ya programa yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür plaketi takdim etti.  

Etiketler: tarım   eğitim   bozok üniversitesi  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki