Yozgat İl Gıda, Tarım ve Haycancılık Müdürlüğü, Yozgat'ta faaliyet gösteren Tarımsal Üretici Örgütleri ile süt üretimi ve pazarlanması konularının değerlendirilmesi amacıyla Et ve Süt Kurumu Yozgat Kombina Müdürlüğünün ev sahipliğinde düzenlenen yemekte bir araya geldiler.

Yemeğe İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Et ve Süt Kurumu Yozgat Kombina Müdürü Mehmet Tekinöz, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyeleri, Ziraat Odaları, Yetiştirici Birlikleri, Üretici Birlikleri ile kooperatif yönetici ve temsilcileri, İl Müdür Yardımcısı, Şube Müdürü ve teknik personel katıldı.

İl Müdürü Özdemir, katılım için teşekkür ederek başladığı konuşmada; Yozgat'ta üretilen sütün en iyi şekilde nasıl değerlendirilebileceği, pazarlama ve soğuk zincir uygulamasında karşılaşılan sorunlar hakkında bilgi alışverişinde bulunmak üzere bir araya gelindiğini söyledi.

Müdür Özdemir konuşmasında ''Ülke olarak üretime geçmemiz gerekiyor ve ürettiğimiz ürünleri ekonomik katkısı en yüksek olacak şekilde değerlendirmemiz gerekiyor'' dedi. 2012 yılında 12.000 ton olan süt üretiminin bugün 28.000 tona çıktığını, bu artışın üreticilerin kültür ırkı hayvanları yetiştirmeye ve artırmaya fayda sağladığını, üretimin artmasının Süt Üretici Birliklerinin de sayısının artmasını sağladığını belirten Özdemir, Yozgat'ın coğrafi olarak avantaj sahibi olduğunu, Birliklerin ve diğer tarımsal örgütlerin birlikte hareket ederek ürün pazarlamasına daha fazla katkı sağlayabileceğini söyledi.

Toplantıya katılan Birlik Başkanları da sahip olunan hayvan varlığına göre süt pazarlama oranının düşük olduğu, bunun sebebininde sütün işlenerek pazarlanabileceği bir tesisin bulunmaması olduğunu, Yozgat'ta bulunan süt işleme tesisinin faaliyete geçirilmesini talep ettiklerini söylediler. Birliklerin beraber hareket ederek üreticinin elindeki süte sahip çıkacaklarını ifade ettiler.

Toplantıya ev sahipliği yapan Kombina Müdürü Mehmet Tekinöz'de, birliklerin yerel istihdama katkı sağladığını belirterek, kendilerini misafir etmekten memnuniyet duyduklarını ifade ederek, süt fabrikasının nasıl değerlendirileceği konusunda çalışma yapılabileceğini söyledi.