Tarımsal sulamaya göletli destek

Yozgat'ta tarımsal alanların sulanmasına yönelik programa alınan 15 sulama amaçlı göletten Halıköy, Büyükmahal ve Gülşehri göletlerinde çalışmalar devam ediyor.
Yayınlanma tarihi: 03 Aralık 2015, Perşembe günü, saat: 11:13

Yozgat'ta Gölsu Projesi kapsamında yapımı öngörülen sulama amaçlı 15 göletten 3'ündeki çalışmaların sonuna gelindi.

Yozgat'ın Kadışehri ilçesi Halıköy Beldesi'nde Sümbül Deresi üzerinde kurulması planlanan sulama göleti ile 5 bin 180 dekar tarım alanı kapalı sistemle sulanacak. 4 milyon metreküp su depolama kapasitesine sahip gölet inşaatının yüzde 90'lık kısmındaki çalışmalar tamamlandı.

Halıköy Belediye Başkanı Zeki Şimşek, bölgedeki tarım alanlarının sulama suyu ihtiyacını karşılamak üzere projelendirilen göletin bölgedeki tarım alanlarına hayat vereceğini söyledi. Şimşek, beldedeki büyük projelerinden olan 'Sulama Göleti' projesinin büyük ölçüde tamamlandığını, kısa bir süre içerisinde bitirileceğini sözlerine ekledi.

Yozgat'ın Yerköy ilçesinde yapımı öngörülen ve tamamlandığında 17 bin hektar tarım alanını sulayacak İnandık Barajı ile Akdağmadeni ilçesindeki Bahçecik Barajı Projesi'nin hazır olduğu bildirildi. Yozgat Merkez Büyükmahal ve Sorgun ilçesi Gülşehri göletlerinde de çalışmaların tamamlanmak üzere olduğu kaydedildi. Büyükmahal göleti tamamlandığında 381 hektar, Gülşehri göleti ise 231 hektar tarım alanını sulayacak.

TAŞKIN KORUMA
Öte yandan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Yozgat’ta taşkın sorununu ortadan kaldırmak maksadıyla başlatılan çalışmaların devam ettiği belirtildi. Yerköy ilçesinden geçmekte olan Kızılırmağın bir kolu olan 37 kilometre uzunluğundaki Delice Irmağı ıslahı çalışmalarına hız verildi. 2010 yılında başlanılan Delice Irmağı’nın Islahı ve Taş Tahkimatı projesi kapsamında bugüne kadar toplam 30 kilometre çift taraflı taş tahkimatlı sedde yapıldı. Bu yıl ise planlanan 3 kilometre uzunluğunda çift taraflı sedde imalatıyla ilgili çalışmaların deva ettiği ifade edildi. Proje kapsamında Yerköy ve civarındaki 30 bin nüfus ile 10 bin dekar zirai arazinin taşkın zararlarından korunacağına dikkat çekildi. 
Seyfi Çelikkaya

Etiketler: tarım   sulama   gölet   halıköy   zeki şimşek  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 2 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki