Tarımsal araçlar risk oluşturuyor

Trafik kazalarında hayatını kaybeden, yaralanan ya da sakat kalan kişiler, başta yakınları ve çevresi olmak üzere çok sayıda insanı derinden etkilemektedir.
Yayınlanma tarihi: 10 Temmuz 2015, Cuma günü, saat: 08:30

Yozgat Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İlhami Bakıcı, ülkenin en önemli sorunlarından biri olan trafik kazalarında her yıl çok sayıda vatandaşın hayatını kaybettiği, binlerce vatandaşın yaralandığı ya da sakat kaldığı ifade etti.

Bakıcı, ''Trafik kazalarında hayatını kaybeden, yaralanan ya da sakat kalan kişiler, başta yakınları ve çevresi olmak üzere çok sayıda insanı derinden etkilemektedir. Trafik kazaları nedeniyle aile üyelerinin ihtiyaç duyduğu hizmet ve giderleri karşılayan ya da katkı sağlayan kişilerin kaybedilmesi, bazı bireylerin bakıma muhtaç hale gelmesi karşılaşılan uzun ve masraflı tedavi süreci gibi durumlar birçok ailenin yaşamında büyük sıkıntı ve zorluklara yol açmaktadır'' dedi.

Bakıcı, istatistiklerin, tarım araçlarının karışmış oldukları kazaların genel olarak tarımsal faaliyetlerin yoğunlaştığı aylarda meydana geldiğinin altını çizerek, “Kazaya karışmakla birlikte kurallara uyulmadan kullanılan tarım araçlarının trafik güvenliği bakımından oluşturduğu riskler çok daha fazladır. Her gün trafikte, römorklarında reflektör yansıtıcıları ya da sarı ikaz lambası olmayan, çamurluk, basamak, karoser kenarı, sürücü mahallinin veya aracın üstü, bagaj merdiveni gibi dış kısımlarında yolcu taşıyan, koruma tertibatı bulunmayan, olması gereken ışıklandırma sistemi bozuk traktörler ile ön tablaları çıkartılmadan seyreden biçerdöverler gibi birçok tarım aracı yer almaktadır. Tarım araçlarının karıştığı kazalar incelendiğinde ise; bazı traktör sürücülerinin belgesiz olduğu buna bağlı olarak sürücü eğitiminden ve tecrübesinden yoksun oldukları, traktör ve römorklarının yol kenarlarına uygunsuz olarak park edildiği, geri görüşü engelleyecek şekilde römorklara kapasitesinden fazla yükleme yapıldığı, iniş eğimli yollarda vitesin boşa alındığı, fazladan römorkların takıldığı, alışkanlıklardan ötürü küçük yaşta çocuklara kullandırıldığı, muayenelerin zamanında yapılmayarak aksatıldığı ortaya çıkmaktadır. Sosyal bir sorumluluk olan güvenli trafikle ilgili doğru bilinenler, pratik hayatta uygulanmadıkça bir şey ifade etmez. Vatandaşlarımızın tarımsal faaliyetlerinde kullandıkları araçlarının bakımlarının zamanında yaptırılması gerektiği, bozuk veya eksik donanımla trafiğe çıkılmasının trafik kazalarına sebebiyet verebileceği, araçlara sarı ikaz lambaları, römorklara ise yansıtıcılı reflektörlerin taktırılmasının kendi can ve mal güvenlikleri açısından bir zaruret olduğu, ayrıca aksine hareket edenler hakkında adli ve idari işlemlerin yapılacağı bilinmesi gerekmektedir” diye konuştu.

 

Etiketler: ilhami bakıcı  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki