Tarımda Vergi Oranları Acilen Kaldırılmalıdır

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Yozgat Milletvekili Sadir Durmaz, buğdayda ton başına üretim maliyetinin 900 lira olduğu belirterek açıklanan destekleme alım fiyatının çiftçiyi memnun etmeyeceğini söyledi.
Yayınlanma tarihi: 19 Haziran 2015, Cuma günü, saat: 08:30

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Yozgat Milletvekili Sadir Durmaz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2015 yılı için 2 numaralı Anadolu kırmızı sert (AKS) ekmeklik buğdayın müdahale alım fiyatını ton başına 862 lira olarak açıkladığını belirterek, “Buğdayda ton başına üretim maliyetinin 900 lira olduğu dikkate alındığında açıklanan destekleme alım fiyatının çiftçiyi memnun etmeyeceği ortadadır. Ekmeklik buğday fiyatı 2015 yılında 2014 yılına göre yüzde 2,4 artmış, gübre fiyatı ise, 2015 yılında 2014 yılına göre yüzde 5,8 artmıştır. Ekmeklik buğday fiyatı artmış görünmesine rağmen bu artış girdi fiyatlarındaki artışın altında kalmış, çiftçi enflasyona ezdirilmiştir” dedi.

Buğday destekleme alım fiyatı her yıl olduğu gibi bu yıl da Güneydoğu Anadolu’da buğday hasadının büyük ölçüde tamamlanmasından sonra açıklanmış olması, hasat ettiği ürününü satarak bir an önce borçlarını ödemek isteyen bu bölgelerdeki çiftçilerimizin yine tüccarın insafına terk edilmesine sebep olduğunu vurgulayan Durmaz, “Girdi fiyatlarının yüksekliği nedeniyle uygun tohum, ilaç ve yeterince gübre kullanamayan çiftçinin ürettiği buğdayların kalitesi dikkate alındığında yüzde 90’nın başfiyatı tutturma imkan ve ihtimali yoktur. Bu nedenlerle piyasada gerçekleşecek iyimser fiyatın ton başına 750 lira civarında olacağını söylemek daha gerçekçi olacaktır. Ayrıca, çiftçimiz tarafından TMO ve tüccarlara teslim edilen ürünlerden yapılan kesintilerde (Stopaj, borsa tescil ücreti, yükleme-boşaltma vs.) hesaplandığında açıklanan başfiyat yani birinci kalite buğdayın fiyatı yüzde 4 aşağıya düşmektedir. Prim desteği ve diğer destek ödemelerinin üzerindeki bütün yasal kesintiler kaldırılmalıdır. Maalesef Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca açıklanan buğday fiyatı üreticiyi tatmin etmekten çok uzaktır. Dünyanın en pahalı mazotunu, gübresini ve elektriğini kullanan çiftçimiz ağır girdi maliyetleri altında ezilmektedir. Tarımsal üretimin en temel girdileri olan mazot, gübre ve elektrik enerjisindeki yüksek vergi oranları acilen kaldırılmalıdır” diye konuştu.

Etiketler: sadir durmaz  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki