Tarımda ürün çeşitliliği

Türkiye'nin önemli tarım bölgelerinden Yozgat'ta 2002 yılında uygulamaya konulan 'Alternatif Ürün Projesi' ile ilgili çalışmalar devam ediyor.
Yayınlanma tarihi: 26 Ağustos 2015, Çarşamba günü, saat: 08:50

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, teknik personel gözetiminde Dayılı Köyü Araplıçiftliği bölgesinde deneme amaçlı Siyah Nohut, Bal Kabağı, ve Kavun ekimi yapıldığını söyledi. Ürün alınmaya başlanılan bölgede incelemelerde bulunan Özdemir, çiftçilerin natif ve daha çok gelir getirici ürünlere yönelmesini teşvik etmek amacıyla bu tür uygulamalar yaptıklarını hatırlattı. Özdemir, "Bu alanda da Yozgat’ta belirli küçük alanlarda ekimi yapılan Bal Kabağı yetiştiriciliği demonstrasyonu uygulanmıştır. Bunun yanında ise çiftçimizin bu konuda istekli olması nedeniyle kavun ekimi gerçekleştirilmiştir. Bu ürünlerin hasadı önümüzdeki günlerde yapılacaktır.

Ayrıca küçük bir deneme parselinde ise siyah nohut ekimi gerçekleştirilmiştir. Nohut'un hasadı gerçekleştirilmiş olup, önümüzdeki yıllarda da uygulaması yapılacaktır." dedi.

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Yozgat'ın Türkiye'nin tam orta yerinde bulunması nedeniyle farklı iklimlerin etkilerinin görülebildiğine de vurgu yaparak, "İlimiz sınırlarının bir kısmında Karadeniz, bir kısmı Doğu Anadolu, bir kısmın da ise Çukurova bölgesinde görülen iklimler yaşamaktadır. Bu da tarımda natif ürünlerin çeşitlendirilmesini kolaylaştırmaktadır." diye konuştu.

Etiketler: tarım   çiftçi   ziyaattin özdemir  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki