Yozgat Valiliği, Bozok Üniversitesi, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü arasında, Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü, Tarla Bitkileri Daire Başkanı Dr. Yusuf Arslan’ın katılımı ile imzalanan “Tarımda  İşbirliği” protokolü kapmasında yapılması planlanan çalışmalar hayata geçmeye başladı.

Yozgat ili tarım stratejilerinin oluşturulmasına yön vermek, Yozgat ilindeki çiftçilere ve teknik personele yönelik olarak eğitim, araştırma ve yayın faaliyetlerini geliştirmek, yeni tarım tekniklerini çiftçiye ulaştırmak, çiftçilerin ekonomik düzeyini artırmak ve il tarımının geliştirilmesini sağlamak amacıyla Yozgat ilindeki tarım paydaşları arasında karşılıklı işbirliğinin geliştirilmesi amaçları doğrultusunda, Ziraat Fakültesi öğretim elemanları tarafından Yozgat İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde görevli ziraat mühendislerine yönelik teknik eğitim programı düzenlendi. 

Eğitim programı öncesi konuşma yapan Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Özgür Memiş, düzenlenen eğitim programlarının amacına ulaşacağını söyledi.

3 Mayıs 2017 tarihine kadar her hafta Çarşamba günleri Ziraat Fakültesi öğretim elemanları tarafından verilecek teknik eğitim programının ilki Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ tarafından verildi. Prof. Dr. Karadağ, “Yem Bitkilerinin Kraliçesi Olarak Yonca Tarımı” konusunda katılımcılara bilgiler aktardı.