Büyük Sinema’da gerçekleştirilen toplantıya Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın yanı sıra Vali Kemal Yurtnaç, Yozgat Milletvekilleri Yusuf Başer, Ertuğrul Soysal, Abdulkadir Akgül, ilçe kaymakamları, il ve ilçe belediye başkanları, kurum müdürleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. 
 
Toplantıda Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, TKDK Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker, TMO Yerköy Şube Müdürü Yaşar Demirtaş ve Et Süt Kurumu Yozgat Kombinası Müdür Vekili Akın Varol kurumlarınca Yozgat’a yapılan ve yapımı devam eden yatırımlarla kurumlarının çalışmaları hakkında sunum yaptı.
 
Yapılan sunumların ardından Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Vali Kemal Yurtnaç, Yozgat Milletvekilleri Yusuf Başer, Ertuğrul Soysal, Abdulkadir Akgül ve sunum yapan kurum müdürleri toplantıya katılan vatandaşların tarım ve hayvancılıkla alakalı görüşlerini aldı.
 
Toplantıda konuşan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, bu gün burada Yozgat’ın tarım ve hayvancılıkta bir fotoğrafını çektiklerini belirterek, “2002 yılından bu yana Türkiye tarım ve hayvancılıkta çok büyük değişiklikler yaşadı. Yaptığımız yatırımlarla, attığımız adımlarla Türkiye bu gün Avrupa’nın tarımsal hasılada birinci ülkesi olmuştur. Bu gün büyük bir ihracat yapan ülke durumundayız. Kırsal kalkınma konusunda bu güne kadar baktığımızda çok büyük miktarlar aktardık. Arazi toplulaştırmasında önemli çalışmalar yapıyoruz. Hükümetimiz toplulaştırmaya büyük önem veriyor. İnşallah Yozgat’ta önümüzdeki yıllarda tarım arazilerini toplulaştıracağız. Buralarda yaşayanların hem kendi geçimlerini sağladığı hem de refahlarının arttığı mekanlar haline getireceğiz. Tarım alanlarının bölünmesini önleyen önemli adımlar attık. Bundan sonra tarım alanlarını bölemeyecekler” dedi.
 
YOZGAT’IN DÖRT BİR YANIYLA İLGİLENİYORUZ
Ziraat Fakültesi’nin faaliyete geçtiğini hatırlatan Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Yerköy’de de uygulama alanlarımız var. İnşallah bundan sonra Yozgat’ta tarım alanında da Ziraat Fakültesi çiftçimizle bütünleşerek hem daha iyi tarımsal üretim yapmak hem de iyi bir verim elde etmek açısından Yozgat’a fayda sağlayacaktır. Veteriner Fakültesini de Yozgat’a kurduk. Sorgun’da inşallah bu sene öğrenci almaya başlayacaktır. Yozgat hayvancılıkta gerekli olan hem ziraat fakültesi hem veteriner fakültesi hem bunun uygulama merkezi ve hastanesine sahip olacak. Bir yandan tarım il müdürlüğü bir yandan fakültelerimizle beraber Yozgat’ın dört bir tarafı ile daha iyi ilgilenme imkan ve fırsatı bulacağız” diye konuştu.
 
KOP ÇOK CİDDİ DESTEKLER VERİYOR
Yozgat’ın KOP’un da kapsama alanında yer aldığını ifade eden Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “KOP çok ciddi destekler veriyor. 40 ilimize en az 500 baş kapasiteli damızlık gebe düve üretim merkezi kuruyor ve buna yüzde 50 hibe desteği veriyoruz. Bu illerden bir tanesi de Yozgat. Yine damızlık koç teke üretim merkezleri için hibe verdiğimiz illerden bir tanesi Yozgat. Bunlardan yararlanmak için Yozgat olarak üzerimize düşenleri yapmamız gerekiyor ve bu tesisleri Yozgat’a kazandırmamız lazım” ifadelerini kullandı.
 
SÜT ÜNİTESİ HAYIRLI OLSUN
Et ve Süt Kurumunu’nu özelleştirme statüsünden çıkardıklarını aktaran Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “2011 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Türkiye’de ilk defa bir tesis Et ve Süt Kurumu bünyesine kabul edildi. Devlet her yerde özelleştirme yaparken Yozgat’a Cumhurbaşkanımızın talimatıyla et kombinası geldi ve bu müessese Yozgat’a kazandırıldı. Uzun zamandır süt ünitesi faaliyete geçsin diye uğraş veriyoruz. Ahmet Eşref Fakıbaba bakanımıza, Başbakanımız Binali Yıldırım Bey’e ve bu işin talimatını doğrudan veren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendiye süt kurumunu Yozgat’a hediye ettikleri için buradan şahsım, vekil arkadaşlarım ve Yozgatlılar adına bir kez daha teşekkürlerimizi, şükranlarımızı sunuyorum. İnşallah süt kurumu faaliyete geçtiğinde Yozgat hayvancılık bakımından önemli bir üs haline gelmiş olacak. Bu meseleye sahip çıkmalarını da hemşehrilerimden önemle rica ediyorum” şeklinde konuştu.
 
ORGANİZE HAYVANCILIK BÖLGESİNİ FAALİYETE GEÇİRİYORUZ
Sorgun’da şimdi yeni bir çalışma başlattıklarını belirten Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Cumhurbaşkanımız Yozgat il kongresine geldiğinde müjdesini verdi. Organize Hayvancılık Bölgesini faaliyete geçiriyoruz. Yeri tespit edildi ve çalışmalar başladı. Bundan sonra bunu neticelendirmek hepimizin vazifesidir. Bir yandan Et ve Süt Kurumu, öte yandan damızlık üretim çiftliği, öte yandan ziraat ve veteriner fakülteleri, öte yandan OSB ve onunla ilgili hayvan hastanesi Yozgat’ı hayvancılık bakımından bütün alt yapısını güçlü bir şekilde tesis ettiğimizin göstergesidir. Bunlar son derece önemli, Yozgat bakımından büyük değişimlerdir” dedi.
 
KABALI TÜM TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDU
Kabalı projesini çok iyi hatırladığını ifade eden Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Kaymakamımızı da iyi hatırlıyorum. Çok farklı bir kaymakam ve şimdi TİGEM Genel Müdürü oldu. Kaymakamımız muhtarımızla birlikte köylüyü bu projeye ikna ettiler. O proje şimdi Türkiye’nin en iyi örnek projelerinden biri oldu. Şimdi Bayındırhüyük’te, Karanlıkdere’de ve Yozgat’ın diğer yerlerinde olduğu gibi Türkiye’nin bütün illerinde de bakanlığımızın tavsiye ettiği ve uygulamaya geçireceği bir proje oldu. Diğer ilçelerimizde ki benzer projelerle Yozgat çok farklı bir noktaya gelecektir” diye konuştu.
 
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın konuşmasının ardından toplantı sona erdi.