Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ziyaattin Özdemir, çiftçileri Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) bilgilerini güncelleterek, Tarım Sigortalarını yaptırmaya çağırdı. 2016 üretim sezonunun başladığına dikkat çeken Özdemir, Tarım Sigortalarının çiftçiler için bulunmaz bir fırsat olduğunu ve primlerin yüksek olmadığını kaydetti.

Özdemir, "Tarım çok riskli bir alandır. Çiftçiler doğal sebeplerden ötürü bir senelik kazançlarını bir anda kaybedebilmektedirler. Çiftçilerimiz ancak sigorta sistemi ile kazançlarını koruyabilmektedirler. Bu nedenle Tarım Sigortalarının yaygınlaştırılması önemlidir. Öncelikle faaliyet gösterilen üretim dalına ilişkin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS), Veteriner Bilgi Sistemi (TÜRKVET) gibi kayıt sistemlerine, 2016 yılı kayıtlarını yaptırmaları veya güncellemeleri gerekmektedir." dedi. 

Özdemir, "2015-2016 üretim sezonunda Tarım Sigortaları Havuzu TARSİM tarafından kapsama alınacak riskler, ürünler ve bölgeler ile prim desteği oranlarına ilişkin 2015/8248 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı 09.11.2015 tarihinde yayınlandı. Tarım Sigortası uygulaması, bitkisel ürün sigortası, sera sigortası, büyükbaş hayvan hayat sigortası, küçükbaş hayvan hayat sigortası, kümes hayvanları hayat sigortası, su ürünleri hayat sigortası, arıcılık (arılı kovan) sigortası branşlarında yapılıyor." ifadelerini kullandı.

Çiftçilerin, Tarım Sigortalarını yaptırdıklarında hesaplanan primin tamamını değil yarısı ödediklerini dile getiren Özdemir, "Primin yarısı devlet tarafından ödenmektedir. Ayrıca açık alanda yetiştirilen meyvelerde çiçeklenme evresinin don riski için yaptırılacak sigortalarda ise Devletin prim desteğine ilave olarak, sadece don riski primine üçte bir oranında ek prim desteği verilmektedir” dedi .

Özdemir, Tarım Sigortalarının amacına münhasır, çiftçilere sağladığı avantajın yanı sıra, bir diğer avantajının da çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerinden kullanmış oldukları kredilerde faiz indirimi olduğunu kaydetti. Özdemir, tarım sigortasına ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti; “ Devletimiz tarafından, Bakanlar Kurulu Kararlarıyla 2012 yılında itibaren uygulanan Düşük Faizli Tarımsal Krediler uygulamasına, 16 Aralık 2015 tarih, 29564 sayılı resmi Gazete’de yayınlanan, 2015/8299 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile 2016 yılında da uygulamaya devam edilecektir. Bu sebeple ortaklarımızın Tarım Kredi Kooperatiflerimizden kullanmış oldukları tarımsal işletme ve yatırım kredilerinden faiz avantajından yararlanması için mutlaka tarım sigortalarını yaptırmaları gerekmektedir. Bu sebeple tüm ortaklarımızı faiz indiriminden faydalanarak, kendilerine avantaj sağlamaları için, Tarım Sigortalarını yaptırmak üzere Kooperatiflerimize çağırıyoruz. Ortak olmayan çiftçilerimizin de indirimli faizli kredi imkânından faydalanabilmeleri için Kooperatiflerimize ortak olmaları, ürünlerini sigorta yaptırmak isteyen üreticilerin poliçe son kabul tarihlerini kaçırmamaları gerekmektedir. Bu vesile ile çiftçilerimize yeni üretim döneminde verimli ve bol kazançlı bir sezon geçirmelerini temenni ediyoruz."