Boğazlıyan ve Sorgun’da tarla işlerinde çalışmak için farklı şehirlerden gelen mevsimlik tarım işçileri, belirlenen alanlara yerleşmeye başladı. Belli gruplar halinde Boğazlıyan’a gelen mevsimlik tarım işçileri, köylerde çadır bölgeleri kurarak yaşıyor.

Boğazlıyan ve Sorgun Toplum Sağlığı Merkezi tarafından kurulan Mobil Sağlık Hizmetleri ekipleri tarafından tüm çadır bölgelerinde yaşayan mevsimlik işçilere sağlık taraması yapılıyor. 

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Çalışmak için genellikle Şanlıurfa, Adıyaman gibi illerden gelen işçiler yaz dönemi boyunca çeşitli illerde tarım işlerinde çalıştıkları için yeterli sağlık hizmetini alamamaktadırlar. TC Sağlık Bakanlığı tarafından alınan kararla mevsimlik tarım işçilerine sağlık hizmetleri aile hekimleri tarafından misafir hasta kapsamında veriliyor. Bu kapsamda Boğazlıyan, Sorgun Toplum Sağlığı Merkezi tarafından kurulan Mobil Sağlık Hizmetleri ekipleri tarafından tüm çadır bölgeleri dolaşılarak çadırlarda yaşayan kişilerin yaş grupları belirlenip hamile, bebek ve çocuklar tespit ediliyor. Hamile ve bebeklerin eksik aşıları tamamlanıyor. Ekiplerimiz tarafından mevsimlik tarım işçilerine hijyen, bulaşıcı hastalıklar, KKKA, anne sütünün önemi ve beslenme konularında eğitimler veriliyor. Toplum Sağlığı Mobil Sağlık Hizmetleri ekipleri tarafından verilen bu hizmetler yaz boyunca devam edecektir” dedi.