Tarihten günümüze şifa dağıtıyor

Sarıkaya ilçesindeki tarihi Roma Hamamı kalıntılarının bulunduğu alan kazıldıkça yeni bulgular ortaya çıkmaya devam ediyor.
Yayınlanma tarihi: 16 Nisan 2015, Perşembe günü, saat: 12:48

Sarıkaya ilçe merkezinde, halk arasında 'Kral Kızı ve Roma Hamamı' olarak bilinen Anadolu'nun ilk termal tedavi merkezi 'Basilica Therma'nın bulunduğu alanda yapılan kazılarda yeni bulgular ortaya çıkarken, kazı alanı da genişletiliyor. Yaklaşık 3 bin yıldır şifalı sularıyla insanları tedavi eden Roma Hamamı'nın bulunduğu alanda bugüne kadar yapılan kazı çalışmalarında üç ayrı havuz ortaya çıkartıldı. Büyük havuzun bulunduğu bölgede gerekli düzenlemelerin yapılarak bu yıl turist kabulüne başlanacağı bildirildi.

Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, Anadolu'da Roma döneminden kalma hamamların bulunmasına karşın, Yozgat'taki Roma Hamamının halen şifalı termal kaynağın kesintisiz akıyor olmasının bir ayrıcalık olduğunu söyledi. Roma hamamının altından çok büyük eser ve bölümlerin olduğunun tahmin edildiğini ifade eden Vali Yazıcı, ''Bir sel gelmiş ve bu sel Roma hamamının bulunduğu alanı kapatmış, dolayısıyla tahrip edilmeden günümüze kadar gelmiş. Bugüne kadar yapılan kazılarda üç ayrı havuza rastlandı. Kazdıkca yeni bulgular ortaya çıkıyor, o nedenle kazı alanı genişliyor, istimlakler yapılıp, çevredeki binaları yıktırıyoruz'' dedi.

Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel ise, 2010 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığının başlattığı bir projeyle tarihi Roma hamamının ülke turizmine kazandırılması eamacıyla başlatılan kazı çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Yozgat Valiliği ve İl Özel İdaresi ekiplerinin Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü arkeologları tarafından yürütülen çalışmalara destek verdiklerini kaydeden Açıkel, ''Roma hamamının önünde böyle bir havuz çıktı, arkada iki havuzumuz daha var. Burası yapı itibarı ile 2000-3000 yıllık bir tarihi geçmişe sahip. Dünyanın bilinen en eski termal tedavi merkezlerinden biri olduğu bilimsel çevrelerce kabul ediliyor'' diye konuştu.

Hem Roma imparatorluğunun gücünü temsil eden boğa başı hem de sağlık figürünü temsil eden dili dışına çıkmış bir yılan figürünün de kalıntılar arasında bulunduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı Açıkel, açıklamasını şöyle tamamladı:

"Bu Roma askerinin güç depoladığı insanlarında güzelleşmek için termal tedavi görmek maksadıyla girdikleri bir tesis. Dünyada bu şekilde ayakta kalan nadir yapılar bildiğimiz kadarıyla dünyada iki yer var, bunlardan birisi Türkiye'nin tam ortasında yer alan Sarıkaya ilçemizdedir. Sarıkaya’daki bu çalışmalardan sonra bu sene valiliğimizinde onayıyla ön tarafının turizme açılması söz konusu. Bütün hemşerilerimizi, Sarıkayalıları, Yozgatlıları, tarih severleri hem de şifa bulmak isteyenleri buraya davet ediyoruz. Bu sene turistleri kabul etmeye başlayacağız. Yozgat'ın da turizm cenneti olacağını iddia ediyoruz. Çünkü Pamukkale’den Kapadokya’dan ya da başka yerlerden aşağı kalır yanı kaldığını düşünmüyorum. Suyumuzun Türkiye’nin en şifalı suyu olduğunu iddia ediyoruz. Aksini iddia edenleri ispatına davet ediyoruz."
Haber/Foto: Seyfi Çelikkaya

Etiketler: sarıkaya   roma   hamam  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki