Tarihimizi yabancılar araştırıyor

Bu topraklarda yaşayan medeniyetlere ait kalıntılardan ola çıkarak, tarihi gizemini aydınlatmaya yönelik Yozgat'ın 4 ayrı bölgesindeki kazı çalışmalarından 3'ünü yabancı ülkelerden gelen arkeologlar gerçekleştiriyor.
Yayınlanma tarihi: 18 Temmuz 2015, Cumartesi günü, saat: 13:33

Tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığı bugüne kadar gerçekleştirilen kazılarla kanıtlanan Yozgat topraklarındaki bilinmeyen daha bir çok gerçeği gün yüzüne çıkartabilmek için farklı ülkelerden gelen bilim adamları çalışmalarını sürdürüyor. Yozgat'ın 4 ayrı bölgesinde programlanan kazı çalışmalarından 3'ünde ABD ve İtalyan arkeologlar, Sarıkaya'da ise Yozgat Müzesi ekipleri kazı ve araştırmalarda bulunuyor.

Sorgun ilçesi Peyniryemez köyü yakınlarındaki Çadırhöyük'te ABD'nin New Hampshire Üniversitesinden Dr. Gregory McMahon başkanlığındaki ekip tarafından başlatılan kazı çalışmaları Ağustos ayı başlarına kadar devam edecek. 1993 yılından itibaren yüzey araştırmasının yapıldığı Çadırhöyük'te 1994 yılından itibaren ise kazılara başlandı. Bölgedeki kazılarda Kalkolitik, Tunç, Hitit, Helenistik ve Üst Bizans olmak üzere 5 ayrı döneme ait çok sayıda tarihi esere ulaşıldı.

Sorgun ilçesinin Şahmuratlı köyü yakınlarında, kayıp şehir Pteria antik şehrinin izlerine rastlanılan Kerkenes dağında daha önceleri İngiliz Arkeolog tarafından yürütülen kazılara geçtiğimiz yıldan itibaren Chicago Üniversitesi'nden ABD'li Arkeolog Dr. Scott Branting başkanlığındaki ekip tarafından yürütülmeye başlandı. Ekip bu yıl ki çalışmalarını Antik Kenti çevreleyen, 2 bin 600 yıllık tarihi geçmişe sahip 7 kilometre uzunluğundaki surlar içerisindeki alanda yürüttü. 

Sorgun ilçenin Büyük Taşlık köyü yakınlarında Kuşaklı höyükte 2008 yılında İtalya Floransa Üniversitesi'nden Prof. Dr. Stefania Mazzoni başkanlığındaki ekip tarafından başlatılan yüzey araştırmalarının ardından kazılara geçildi. Bölgenin Hitit Uygarlığı'nın etki alanında yer aldığını belirlendi. Hitit imparatorluğu dönemindeki Zippalanda kentinin de bu bölgede olduğunu değerlendirdi.

ROMA HAMAMI
Yozgat'ın Sarıkaya ilçesinde, dönemin Roma Kralı tarafından, kızının cildindeki yaralardan kurtulmasına vesile olmasının ardından halkın da şifa bulabilmesi amacıyla yaptırdığı yaklaşık 2 bin yıllık bir geçmişe sahip 'Roma Hamamı' kalıntıları da gün yüzüne çıkartılıyor. Sarıkaya ilçe merkezi yerleşim alanları arasında kalan tarihi Roma Hamamına ait surun çevresindeki diğer parçalarının da ortaya çıkartılmasına yönelik Yozgat Müze Müdürlüğü tarafından 4 yıldır sürdürülen çalışmalar devam ediyor. İki Arkeolog gözetiminde yürütülen kurtarma kazısı kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait izler ortaya çıkartıldı.

Yozgat'ın Büyüknefes Köyünde bulunan Galatların Başşehri Tavium Antik kentinde ise 2012 yılına kadar devam eden kazı çalışmalarına bu yıl da talipli çıkmadı. 
Haber/Fotoğraf: Seyfi Çelikkaya

Etiketler: arkeloji   kazı   tarih   yabancı  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 9 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki