Yozgat merkez İstanbuloğlu Mahallesinde bulunan tarihi Başçavuş camii içerisinde yer alan mezarlar tahrip edildi. Cami bahçesinde yer alan 10’a yakın kabrin bazılarının mezar taşları yerinden sökülürken, bazılarının da mezar taşları kırıldı. Olayı yapanlar kim yada kimler olduğu ise bilinmiyor.

Cami cemaatinde Abdülkadir İbiş, kabristanda bulunan mübarek zatlara büyük saygısızlık yapıldığını vurguladı. İbiş, “Burada ki mezar taşlarının kırılması büyük terbiyesizliktir. Ben öğlen namazımı eda etmek için geldim. Su içiyordum baktım mezar taşları yıkılmış olduğunu gördüm. Yaklaşık 10 tane mezarı tahrip etmişler. Cami cemaatine de sordum ama onlarda kimin yaptığını görmemiş. Biz mezarlara, kabirlere saygı duyulmasını istiyoruz” dedi.

Abdülkadir İbiş ayrıca, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan restorasyon çalışmalarının iki yıl sonra dökülmeye başladığını öne sürdü. İbiş, “Yapılan restorasyon çalışmasında bir mezarın sandukası açık kalmış. Bazı kişiler cep telefonu ile o mezarın içerisinden görüntü alıyor. İlgililer buna bir önlem alsın” diye konuştu.

Cami müezzini Rıza Kibar, Çapanoğlu Süleyman Bey’in Başçavuşu olan ve Camiyi yaptıran Başçavuş Halil Ağa’nın mezarının da tahrip edildiğini dile getirdi.Yapılan tahribatın ilk kez olduğunu belirten Rıza Kibar, kimler tarafından yapıldığını bilmediklerini söyledi.

Yaşanan olayın büyük bir saygısızlık olduğunu vurgulayan, “Buradaki cami 217 yıllık cami ama içerisinde bulunan mezarlıklar 215 yıl öncesine ait. Buraya zarar veren her halde mezarın ne demek olduğunu bilmiyor. Biz okuttuğumuz mahallenin çocuklarına her zaman anlatıyoruz. Mezarlıkta gezilmemeli. Altında yatanların eziyet çektiğini anlatıyoruz” dedi.

Kaynak: Yozgatçamlık