Azerbaycan gazını Avrupa'ya taşıyacak olan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’nin (TANAP) ilk etabı kapsamında Yozgat'ta 300 dönümlük alanda kurulan şantiyede, belirlenen güzergahta doğalgaz borularının döşeme işlemi aralıksız devam ediyor. Türkiye'de yapılan en büyük boru hattı, Türkiye-Gürcistan sınırı olan Türkgözü’nden girecek, Edirne’nin İpsala ilçesine uzanacak ve oradan da Yunanistan’a geçecek.

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi kapsamında boru hattının geçeceği Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde şantiyeler kuruldu. Bu kapsamda Yozgat'ta ise Sorgun ilçesine bağlı Doğankent kasabasında tesis edilen şantiyede çalışmaların aralıksız devam ettiği belirtildi. Yaklaşık 500 kişinin istihdam edildiği Yozgat şantiyesi sorumluluk alanında belirlenen güzergahta boru hattı döşeme çalışmaları devam ediyor. 

2018 yılında tamamlanması planlanan projeyle dahilinde geçecek TANAP boru hattından Türkiye, 6 milyar metreküplük doğal gaz tedarikini öngörüyor. 
Haber - Fotoğraf: Seyfi Çelikkaya