Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Dünya Sağlık Örgütü, Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi işbirliği ile hayata geçirilen l. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) Kongresi, İstanbul Kongre Merkezinde yapıldı. Kongrede; Şehir Hastaneleri standında, Yozgat Şehir Hastanesinin tanıtımı yapıldı. Stant yoğun ilgi gördü. 

88’i yabancı, 248 konuşmacı ve bilim insanının yer aldığı organizasyonun açılış törenine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan da katıldı.

Yozgat’ı temsilen Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Aziz Ahmet Surel ve hastane müdürleri, ilçe hastane başhekim ve müdürleri de katıldı. 

Kongrede konuşan Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, geleneksel tıbbın modern tıbbın natifi değil tamamlayıcısı olduğunu belirterek, "Bu kongre şu açıdan önemli, insanoğlu yeryüzüne geldiği günden beri sağlık sorunları ile hep mücadele etti. Sağlık sorunlarını çözmek için pek çok çareler üretti. Burada modern tıp dönemine gelinceye kadar gelenekselleşmiş tedavi yöntemlerini bir kere daha hatırlayıp onların insan sağlığına yapabileceği, verebileceği katkıyı ortaya koyma konusunda yapılmış bir çalışma olarak büyük bir kongre yapıldı. Bu çalışma vesilesiyle tıbbı geleneksel ve modern tıp diye iki karşı kategoriye ayırmak yanlış olur. Hepsi insanın mirası ve insanlığın birikimidir. Bu birikimi insanlığın hizmetine sunma gayretinde kullanacağımız en temel yöntem bilimdir. Elbette ki insanlığın tarihi mirasında bilimsel olarak araştırıldığında, insan sağlığına katkı sağlayacak, pek çok husus bulmak mümkün olacak. O nedenle bu kongreyi çok önemsiyoruz. Bu kongre sonrasında bilim dünyasında geleneksel olarak biriktirdiğimiz hafızamızın tekrar masaya yatırılması gayretlerinin devam edeceğine inanıyoruz "dedi.