Türkiye'nin önemli tarım bölgesi Yozgat'ta son yıllarda üretim rekoltesi artan domates, iç piyasadaki talebi karşılıyor, talep fazlası ürün ise kaynatılarak salça yapılıyor. Zengin jeotermal kaynaklardan yararlanılarak Yozgat'ın Sorgun, Sarıkaya ve Boğazlıyan ilçelerinde kurulan sera tesislerinde organik domates üretimi yapılıyor. Tarım alanlarında da organik domates üretimi her geçen yıl artıyor. 

Sorgun ilçesinde jeotermal sıcak su kaynaklarından faydalanılarak 25 bin metrekare alanda kurulan sera tesislerinde yılda bin 200 ton, Sarıkaya ilçesinde 10 bin metrekarelik alanda kurulan tesiste 350 ton, Boğazlıyan ilçesi Bahariye köyü yakınlarında 350 dönümlük alanda kurulan tesiste organik domates üretimi yapılarak, Kayseri, İstanbul, Bursa gibi büyük şehirlerde yaz-kış pazara sunuluyor, iç piyasa talebinin bir bölümü karşılanıyor.

"ÜRETİM ARTIYOR"
Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, tarım alanlarının sulanmasına yönelik inşa ettirilen baraj ve göletlerin devreye girmesiyle birlikte ürün deseninde her geçen çeşitliliğin arttığını söyledi. Organik olarak üretilen domatesin çiftçi tarafından tarla başlarında kaynatılıp, salça yapıldığını kaydeden Özdemir, il genelinde yaklaşık 2 bin 927 dekara oluşan alanda domates tarımının yapılarak, yıllık üretimin 7 bin 765 ton civarında gerçekleştiğini kaydetti. 2013 yılında geleneksel tarım ürünleriyle birlikte farklı tarım ürünlerinin de üretiminin yapılıp, üründe çeşitliliği artırmaya yönelik çalışmalar kapsamında 'Sırık Domates Üretimini Geliştirme Projesi'nin devreye sokulduğunu ifade eden Özdemir, proje kapsamında 22 bin 500 adet domates fidesinin Aydıncık ilçesinde 4, Yerköy'de ise 3 dekar olmak üzere toplam 7 dekar alana dikimi yapılarak, olumlu sonuç aldıklarının altını çizdi. Özdemir, ''Sera tesislerinde üretilen domates sofralık olarak pazara sunulurken, tarım alanlarında üretilen domatesin bir bölümüyle tarla kenarlarında kurulan ocaklarda salça yapılmaktadır. Yozgat, domates üretiminde önemli bir pazar olma yolunda ilerlemektedir. Üretim arttığında kurulacak bir salça tesisi üretimin sürekliliğini de sağlayacaktır'' dedi.

Jeotermal enerji ile ısıtılan sera tesislerindeki topraksız tarım faaliyetlerinin çok karlı olduğuna da vurgu yapan Özdemir, seracılık yapılacak bölgede doğal sıcak su kaynaklarının bulunmasının, ısıtma masraflarının azaltılmasında büyük rol oynadığını bildirdi. Özdemir, jeotermal kaynaklar açısından zengin olan Yozgat'ta domates üretimine yönelik 3 ilçede tesislerin mevcut olduğunu, başta Yerköy olmak üzere Akdağmadeni ve Saraykent ilçelerindeki sıcak sudan yararlanılarak tarıma dayalı sera tesislerinin kurulabileceğini sözlerine ekledi.

"SALÇA ÜRETİMİ"
Yozgat'ın kırsalında bahçe ve tarlalarda yetiştirdikleri ya da satın aldıkları domateslerle salça yapan ev hanımları, bir evin bir yıllık salça ihtiyacını karşılayabilmek için yüzlerce kilo domatesi ellerinden geçiriyor. İki­ üç gün süren salça yapımı domateslerin dilimlenmesi ile başlıyor. Yumuşaması için bir­iki gece açık alanda bekletilen domatesler, tuzlanarak kazanlarda iyice kaynayıncaya kadar pişiriliyor. Fabrikalarda üretilen salçaların damak tatlarına uygun olmadığını belirten kadınlar, kendi yaptıkları salçanın hem daha leziz, hem de marketlerdekinden çok daha ucuz olduğuna işaret ediyorlar. 
Haber - Fotoğraf: Seyfi ÇELİKKAYA