Süt'ün önemi anlatıldı

Saraykent ilçesinde gerçekleştirilen etkinlikte, süt'ün önemi anlatılıp, daha fazla süt üretimi ve tüketimi konusunda katılımcılar bilgilendirildi, öğrencilere süt dağıtımı yapıldı.
Yayınlanma tarihi: 24 Mayıs 2015, Pazar günü, saat: 07:44

Saraykent Süt Üreticileri Birliği'nin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile ortaklaşa gerçekleştirdiği etkinliğe Saraykent Merkez İlköğretim Okulu ev sahipliği yaptı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Saraykent Belediye Başkanı Ahmet Öcal, İl Müdür Yardımcısı Özgür Memiş, İlçe Müdürleri, Ziraat Odası Başkanları, Birlik Başkanları ve çiftçiler katıldı. Saraykent Süt Üreticiler Birliği Başkanı Necmettin Kaya, sütün değerlendirilmesi noktasında son iki yılda önemli gelişmeler yaşandığını, mevcut süt üretimini artırmak ve sütün toplanmasında daha da iyi çalışmalar yapılabilmesi için çalıştıklarını söyledi. Y

ozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Özdemir ise, sütün insan beslenmesindeki önemine değinerek, sütün pazarlanmasının ve soğuk zincirin önemine vurgu yaptı. Özdemir, ''İlimizde 2015 yılı itibarı ile 215 bin 515 büyükbaş hayvan, 350 bin küçükbaş hayvan bulunmaktadır. 2014 yılında pazarlanan süt miktarımız 23 bin 343 tondur. Bu miktar süt için üreticilerimize ödediğimiz destekleme miktarı bir milyon 216 bin 550 liradır. Ayrıca 2014 yılında süt desteklemesi yanında anaç sığır, buzağı, besilik erkek sığır desteklemesi, anaç manda desteklemesi, anaç küçükbaş hayvan desteklemesi, arılı kovan desteklemesi olarak ilimiz genelinde yetiştiricilerimize 14 milyon 403 bin 80 lira destekleme ödemesi yapılmıştır'' dedi.

Daha sonra Yozgat İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nde görevli Veteriner Hekim İlker İpek 'İlimizdeki Süt Sığırcılığına Genel Bakış', Bozok Üniversitesi Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesinden Dr. M. Akif Bozan 'Hayvan Besleme', Yozgat İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nde görevli Veteriner Hekim Mustafa Şahin 'Sütte Kalıntı ve Sağım Hijyeni', Yozgat İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nde görevli Gıda Mühendisi Nihan Eren 'Sütte Muhafaza ve Soğuk Zincir' konularında üreticilere bilgi verdi. Öğrencilere süt dağıtımı yapıldı. 
Seyfi Çelikkaya

Etiketler: süt   saraykent  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 2 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki