Süt Üretimi Gelir Kapısına Dönüşüyor

Kadışehri Süt Toplama Merkezinde Nisan rakamları belli oldu. Rakamlar süt üretiminin ciddi bir gelir kapısına dönüşmekte olduğunu gözler önüne seriyor.
Yayınlanma tarihi: 22 Mayıs 2015, Cuma günü, saat: 08:03

Mülkiyeti Kadışehri Kaymakamlığına ait olan "Kadışehri Süt Üreticileri Birliği" tarafından işletilen Kadışehri Süt Toplama Merkezinde üretilen sütler Konya menşeli TORKU firmasına veriliyor. Torku tarafından her ayın 20’sinde süt bedeli Kadışehri Süt Üreticileri Birliği üzerinden vatandaşların hesaplarına yatırılıyor. Vatandaşların sütleri 3 araç ile köylerinden ve mahallelerinden alınıyor.

Şubat ayında yapılan genel kurulda Kadışehri Süt Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığını devralan Kadışehri Kaymakamı Ali Doğan, birliği idari ve mali tüm yönlerden sıkı denetim altında tutarak sütlerini veren yaklaşık 200 üye için bir güven unsuru oluşturuyor.

Ocak ayında yaklaşık aylık 9 tonla başlayan süt üretimi Mart ayında 53, Nisan ayında ise 73 tona ulaşmış bulunuyor. 1-30 Nisan 2015 tarihleri arasında toplanan 73 tonun sütün bedeli olarak yaklaşık 94 bin TL TORKU tarafından Kadışehri Süt Üreticileri Birliği hesabına yatırıldı. Bunun üretici payı olan yaklaşık 67 bin TL’si  üreticilerin hesabına aktarıldı. Mart ayında çiftçilerin sütten kazancıı miktar ise 48 bin TL idi.

Kadışehri Süt Toplama Merkezinin kurulması ve faaliyete geçmesiyle ilçede ciddi bir ekonomik hareketlilik göze çarpmaya başladı. Süt üretiminin her geçen ay artmasıyla ilçede işsizlik ve göç konularına çözüm konusunda ciddi bir ümit ışığı belirdi. Süt üretimindeki düzenli artış vatandaşların da eline geçen parayı da artırdı. Kaymakam Doğan’ın şeffaf yönetim ve sıkı denetiminde merkezin çok daha ciddi boyutlara varan bir üretime ulaşması bekleniyor.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 2 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki