Yozgat’ta doğalgaz arzunu sağlayan Sürmeligaz, vatandaşları doğalgaz tesisatlarının boyanması konusunda uyardı. Sürmeligaz tarafından bina yöneticilerine gönderilen yazıda hem güvenlik hem ekonomik açıdan tesisatların mutlaka boyatılması istendi. 

Sürmeligaz İşletme Müdürü İhsan Salman, TSE Standartları ve İç Tesisat Şartnamesi mevzuatı çerçevesinde doğalgaz tesisatlarının ekonomik ömrünün uzatılması ve bina sakinlerinin güvenliği açısından doğalgaz tesisatlarının boyanması gerektiğini kaydetti. 

Salman, tesisatlardaki paslanmanın, görüntü kirliliğine sebep olduğu gibi uzun dönemde ise güvenlik riski oluşturduğunu aktardı. Salman, güvenli doğal gaz kullanımı için tesisatların; standartlara uygun olarak yapılacak temizlik sonrası antipas üzeri iki kat sarı renkli (Krom Sarısı, Ral 1021) yağlı boya ile boyanması ve kesinlikle su bazlı boya kullanılmaması gerektiğini belirtti. 

Salman, ısınma ve ısıtmada kullanılan başlıca fosil yakıtlardan odun, kömür, doğalgaz, gaz yağı ve tüp gazının yapısındaki karbon nedeniyle bir atık olarak ortaya çıkan karbonmonoksitin kullanım hataları ve tesisat sorunları nedeniyle zehirlenme riskine neden olduğu belirtti. 

Hangi yakıt kullanılırsa kullanılsın bacaların düzenli kontrol edilmesi ve temizlenmesi, cihaz bakımlarının da periyodik olarak her yıl yaptırılması gerektiğini aktaran Salman, “Doğalgaz boru ve bağlantı elemanlarının, antipas üzerine sarı renkli yağlı boya ile boyayın. Boyama işleminde su bazlı boya kesinlikle kullanmayın. Pencere veya duvarınıza monte edilen, ortama taze hava girmesini ve herhangi bir gaz kaçağı durumunda da doğalgazın dışarıya tahliye edilmesini sağlayan menfezlerinizi asla iptal etmeyin ve kapatmayın. 

Ocağınızı temizlerken ocağı doğalgaz tesisatına bağlayan esnek bağlantı elemanını çektirmeyin. İşlevselliğini ve sızdırmazlık özelliğini sık sık kontrol etmeyi unutmayın. Yakıcı cihazlarınıza her yıl ısıtma sezonu başında yetkili servisler aracılığıyla bakım yaptırın. Bacalı cihaz kullanıyorsanız, cihazınızın baca sensörünün çalışıp çalışmadığını yetkili servise mutlaka kontrol ettirin” dedi.