Suriyeli vatandaşlara Türkçe dersi

Yozgat İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Suriye’den gelip, yerleşmiş olan Suriyeli vatandaşların daha kolay adapte olabilmeleri için Türkçe kursu düzenledi.
Yayınlanma tarihi: 26 Kasım 2015, Perşembe günü, saat: 09:39

Suriye'de çıkan olaylar sonrasında Türkiye'ye sığınan ve Yozgat’a yerleşen Suriyeli vatandaşlara Halk Eğitim Merkezleri tarafından Türkçe kursu açıldı.Günlük yaşamlarını kolaylaştırabilmek ve kendilerini ifade edebilmeleri için verilen Türkçe kurslarına Suriyeli vatandaşların tamamının katılmaları hedefleniyor.

Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, Türkiye’ye gelen Suriyeli vatandaşların yaşadıkları sorunların giderilmesi için çalışmalar yapıldığını aktardı. Kuş, yaşamlarının kolaylaştırılması ve kendilerini daha iyi ifade edebilmeli için Türkçe kursların açıldığını belirterek, merkez ve ilçelerdeki Halk Eğitim Merkezlerinde planlama yapıldığı kaydetti.

Türkçe öğrenen Suriyeliler'in bunun faydasını her alanda göreceğine değinen Kuş, "Çok sayıda Suriyeli vatandaş bu kursa müracaat ederek ne kadar istekli olduklarını gösterdi. Kendilerini ifade edebilecek ve bulundukları yerde rahat iletişim kurabilecek düzeyde Türkçe öğreneceklerine inanıyorum. Eğitim hizmetini veren öğretmenimize ve burada kendilerine her konuda yardımcı olan ilçe halkımıza teşekkür ediyorum" diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Kuş, eğitim öğretim çağındaki çocuklarında okullara devam ettiğini bildirdi. Yozgat’ta 250 çocuğun anaokulu ve ilkokula devam ettiğinin altını çizen Kuş, Iraklı ve Suriyeli çocukların ağırlıkta olduğunu kaydetti.

Suriyeli öğrencilerin MEB'e bağlı tüm resmi ve özel okullara kayıt olmalarını sağlamak için elektronik kayıt sisteminin geçen yıl oluşturulacağını aktaran Kuş, anaokulu ve ilkokullarda çocukların eğitimlerine devam ettiğini vurguladı.

Etiketler: saim kuş   yozgat   milli   eğitim  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki