Yozgat İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Şefaatli ve Yerköy ilçelerinde hububat alanlarında yapılan süne mücadele çalışmalarına katıldı.

Özdemir, burada yaptığı açıklamada, Biyolojik mücadelenin kimyasal ilaç kullanmadan bir zararlının başka bir faydalı canlı ile kontrol altına alınması olduğunu belirterek, Sünede biyolojik mücadelede kuşlar, hastalık yapıcı etmenler ve parazitoid böceklerin kullanıldığını söyledi.

2016 yılında da Bakanlığın Bitki Sağlığı ve Karantina Programı ve Prensipleri gereğince Adana İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde bulunan Parazitoit Üretim Merkezinde üretilen 200 bin adet parazitoid Süne ile biyolojik mücadelede kullanılmak üzere Yozgat’a  gönderildiğini hatırlatan Özdemir, şunları kaydetti: “ Bu yöntem sayesinde kimyasallar ile doğaya zarar veremeden süne ile daha etkin bir mücadele planlanmaktadır. İl Müdürlüğümüz teknik ekiplerince ilimiz Merkez ilçe, Şefaatli ve Yerköy ilçelerinde toplam Bin dekar alanda parazitoid salımı yapılacaktır. Buğday ekim alanlarına salınan parazitoidler süne yumurtalarının üzerine kendi yumurtalarını bırakarak süne çıkışını engellemektedirler. Dolayısı hiçbir kimyasal ilaç kullanmadan hem sünenin doğal düşmanlarının sayısı artmaktadır, hem de süne popülasyonu ekonomik zarar eşiğinin altında tutulması sağlanmaktadır.” Süne parazitoidlerinin yaşam alanlarının ağaçlık alanlar olduğunu vurgulayan Özdemir,  “İlimizde de bu parazitoidler doğal olarak da bulunmaktadır, Ancak anız yangınları bu faydalı böceklerin azalmasına hatta tamamen yok olmasına sebep olmaktadır. 

Doğal dengenin bozulması zararlı sünelerin lehine gelişmekte olup buğday üretimine olan zararını çok yüksek seviyelere çıkmasına neden olmaktadır. Ülkemiz insanına güvenli ve kaliteli gıda üretiminin başlangıcı kaliteli ve yüksek verimli tarımsal üretim ile başladığı unutulmamalı ve tarımdaki bilimsel tekniklerin uygulanmasına titizlikle önem verilmelidir. 

Tüm bu çalışmalar ışığında Anız yakmanın Ülkemiz tarımına ne kadar zarar verdiğini yine hep birlikte görmekteyiz. Sürdürülebilir bir tarım için doğal denge mümkün olduğunca çok korunmalıdır ve bu amaçla kimyasallar kullanmadan yapılan bu parazitoid salımı önemli bir çalışmadır.”

Özdemir, Müdürlüklerinde 22 ekip 61 personel ile süne sürvey çalışmalarının devam ettiğini sözlerine ekledi.