Sulamada tasarruf, kanalları boşa çıkardı

Yozgat'ta 8 gölette 'Toplu Basınçlı Damla Sulama Sistemi' devreye sokulmasının ardından, önceki sulama sistemi kapsamında döşenen kanallar boşta kaldı.
Yayınlanma tarihi: 25 Kasım 2015, Çarşamba günü, saat: 13:46

Türkiye'nin önemli tarım bölgelerinden Yozgat'ta mevcut su kaynaklarının daha tasarruflu kullanılması amacıyla 8 gölet tarafından sulaması yapılan tarım alanlarında 'Toplu Basınçlı Damlama Sulama Sistemi' devreye girmesiyle birlikte sulama amaçlı kanallar tarla kenarlarında süs gibi kaldı.

Yozgat Valiliği tarafından 2011 yılında hazırlanan proje kapsamında başlatılan çalışmalar doğrultusunda il genelindeki toplam 24 göletten 8'inde kanallar aracılığı ile yapılan açık tarım sulama sistemi devre dışı bırakıldı. Yaklaşık 3 milyon 500 bin liralık harcama ile gerçekleştirilen çalışma ile Aydıncık, Boğazlıyan, Sarıkaya, Sorgun, Yerköy ilçelerindeki 8 göletten sulaması yapılan tarım alanlarında 'Toplu Basınçlı Damlama Sulama Sistemi' devreye sokuldu. Böylece mevcut su kaynaklarının açık sulama ile boşa akması engellenip, daha az su ile daha fazla alanın tasarruflu şekilde sulanması sağlandı. Yozgat'taki diğer sulama göletlerinde de kapalı devre sulama sisteminin devreye sokulmasına yönelik çalışmaların yapıldığı, böylece sulama da daha fazla suyun tüketiminin önüne geçilerek, tasarruf sağlandığı kaydedildi. 
Haber - Fotoğraf: Seyfi Çelikkaya

Etiketler: sulama   kanal  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki