Yozgat Emniyeti, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, yaygınlaşan internet kullanımına yönelik, internet üzerinden işlenen suçlarla mücadele etmek adına planlanan proje kapsamında Yozgat- Merkez de bulunan 16 Lisede, yaklaşık 6000 öğrenciye konferans verdi.

Proje kapsamında öncelikli olarak "İnternet Kullanımı Anketi" yapıldı. Öğrencilerin internet kullanımında göstermiş oldukları eğilimler tespit edilerek, anket sonuçlarına göre sunumlar, görseller, videolar hazırlanarak öğrencilere konferanslar verildi. Yapılan anket değerlendirmesinde Yozgat İl merkezinde 9, 10, ve 11. sınıflarda yaklaşık 6000 öğrencinin %74 ünün akıllı telefon kullandığı, öğrencilerin %60’ının internete cep telefonun üzerinden bağlandığı, %50'sinin plansız bir şekilde internet kullandığı, anket sonuçlarında ortaya çıktı.

Anket sonuçları ile birlikte öğrencilerin interneti bilinçli kullanmaları için Yozgat Emniyeti, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Ekiplerinden, Adem Demirbuğa ve Oğuz Öztaş, konferans verdikleri okullarda öğrencilere sosyal medya hesapları üzerinden gelebilecek tehlikelere karşı korunma yöntemlerini, internet üzerinde herhangi bir sorunla karşılaştıklarında neler yapılması gerektiği, akıllı telefon güvenliğinin nasıl sağlanabileceği v.b. konularda eğitim vererek, internetin bilinçli ve faydalı kullanımına yönelik vermiş oldukları konferanslar sonunda, öğrencilerin konuya duyarlı olabilmeleri adına kalem, broşür, not defteri gibi hediyeler dağıttılar.

Yozgat Emniyet Müdürü Saim Akpınar konferanslar sonrasında konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü olarak farklı meslek ve yaş grubuna yönelik eğitim çalışmalarımız aralıklarla devam edecek. Çalışmalarımızın amacı, internet ortamında işlenen suçlar, sanal da olsa gerçek ve bunun hukuki yaptırımları var. Öğrencilerimizi bu konuda bilinçlendirmek istedik." dedi.