'Su Samuru' sanıldı, 'Porsuk' çıktı

Değerli kürkünden ötürü acımasızca avlanan su samurlarının, Yozgat'ın Kazankaya Kanyonu'nda, halen 5 birey olarak yaşadığı önceki yıllarda belirlendi ve koruma altına alındı.
Yayınlanma tarihi: 05 Mayıs 2015, Salı günü, saat: 01:37

Yozgat'ın Aydıncık ilçesindeki Kazankaya Kanyonu'nda ölü olarak bulunan hayvan leşinin, sarp tepelerinin eriştiği gökyüzündeki maviliğin, yemyeşil yamaçlardan süzülerek akan derede buluştuğu suda yüzyıllardır yaşamlarını sürdüren ve artık bir elin parmakları kadar olan sevimli su samurlarından birisi olmadığı ortaya çıktı.

Değerli kürkünden ötürü acımasızca avlanan su samurlarının, Yozgat'ın Kazankaya Kanyonu'nda, halen 5 birey olarak yaşadığı önceki yıllarda belirlendi ve koruma altına alındı. Sayılarının artması beklenilen su samurlarından birisinin kanyon içerisinden akan Çekerek Irmağı'nı besleyen dere yatağına yakın bölgele ölü olarak bulunduğu ileri sürüldü.

Köylülerin ihbarı üzerine Yozgat Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü ekipleri olay yerine gidip, incelemelerde bulundu. Bulunan hayvan leşinde herhangi bir cisimle vurma, ateş edilerek öldürülme gibi ize rastlanmadı. Yozgat Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Cihan Eğilmez, Kazankaya kanyonunda bulunan 5 adet su samurunun yaşadığını, yapılan incelemede ölen hayvanın su samuru değil, porsuk olduğunu söyledi. Eğilmez, Su Samurlarına karşı vatandaşların hassasiyet gösterdiğini hatırlatarak, ''Su samuru ülkemizde koruma altında bulunan bir hayvan türü. Tamamen doğal ortamında yaşayabiliyor'' dedi. 

Su Samur'larının doğal ortamına vatandaşların müdahalede bulunmamalarını ve korumalarını isteyen Eğilmez, ''Aksi takdirde cezalarımız büyüktür. Koruma altındaki Su Samur'larına bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde zarar verenlere ağır cezalar uygulanmaktadır. Su Samuru akarsuların bulunduğu yerlerde yaşar. Ormanlık alanlar ve ağaçların bulunduğu bölgelerdeki su altında yaşar. Su Samurları kanyon bölgesinde 5 birey olarak tespit edildi. Ölü olarak bulunan hayvanın su samuru değil, porsuk olduğu belirlendi, zarar vermemesi için hayvanın leşi açılan çukura gömüldü'' diye konuştu. 
Haber/Fotoğraf: Seyfi Çelikkaya

Etiketler: su samuru   porsuk   aydıncık   kazankaya   kanyon  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki