Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Yozgat Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’nu (ASKF) ziyaret etti.
 
ASKF binasında gerçekleşen ziyarette Vali Yurtnaç, spor kulüpleri temsilcileri ile bir süre sohbet ederek sıkıntılarını dinledi.
        
Hayalinde her zaman amatör sporu desteklemek olduğunu belirten Vali Yurtnaç, “Eğer biz amatör sporu desteklersek bu tür ufak illerde kabiliyetli gençlerimizi daha rahat tespit edebiliriz. Bunlarında eğitimlerini de düzgün almalarını ve eğitimli sporcu olmalarını sağlayalım. Hem sporcu olup hem de eğitimli olanların sporunu sahaya nasıl yansıttığını görüyoruz. Hal böyle olunca ortaya centilmen, anlayışlı sporcular ortaya çıkıyor.” dedi.
        
Sporun bir kazanç kapısı olduğunu ifade eden Yurtnaç, “Spor bir kazanç kapısı olduğu kadar bir ilin de temsilidir. Dünya yıldızı bir sporcu çıkartırsınız yurt dışına gider Türkiye’den, Türk insanından konuşur. Arda Turan çıkar Barcelona’da oynar orada Türkiye’den bahsettirir. Rıza Kayaalp çıkar, defalarca Avrupa ve dünya şampiyonu olur, dünyanın çeşitli yerlerinde madalyalar alır Türkiye’den bahsettirir. Bizlerde amatör sporlarla uğraşan gençlerimizi bu doğrultuda yetiştirebilirsek hem ülkesine hem yetiştiği iline büyük faydası olur.” diye konuştu.

Amatör spora malzeme desteğini artıracağını kaydeden Yurtnaç, “2017 bütçesinde İl Özel İdareden amatör spora malzeme desteğini artıracağız. Sadece futbola değil, hentbolda, voleybolda, basketbolda, güreşte ve birçok spor dalında sporcularımızı destekleyeceğiz. Spor barış, kardeşlik ve fedakârlık için yapılır, centilmenlikte bunun esasıdır. Centilmence bu müsabakalar devam ettiği müddetçe spor amacına ulaşmış olur. Bu müsabakaların mutlaka bir sonucu var. Birisi kazanırsa birisi kaybeder. Yapacağımız şey, centilmen bir şekilde yenen takımı tebrik etmek. Sporun ahlaksızlığa alet edilmesi başlı başına bir hatadır.” şeklinde konuştu.
 
Amatör spora desteğin sadece malzeme desteğinde bulunmak olmadığını vurgulayan Yurtnaç, sporcuların hayata hazırlanmasında, eğitiminde, kişisel gelişiminde de destekte bulunulması gerektiğini sözlerine ekledi.
 
Vali Yurtnaç daha sonra 2. Amatör Küme A Grubunda şampiyon olan Bozokspor ve B Grubunda şampiyon olan Yerköyspor’a kupalarını takdim etti.