Yozgat İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Yerköy İlçesine bağlı, Saray Köyünde deneme parselinde ekimi yapılan soya fasulyesinin hasadı yapıldı. 

Deneme parselini ve ürünü yerinde inceleyen İl Müdürü Ziyaattin Özdemir şunları söyledi, "İlimizde yetişebilecek olan natif ürünlerin ekiliş ve üretimini yaygınlaştırmak, çiftçilerimizi bu ürünlere yönlendirmek, ilimizdeki ürün çeşitliliğini artırarak amacıyla 2016 üretim sezonunda Soya fasulyesi üretimi ile ilgili İlimizde 2 bölgede deneme ve demonstrasyon yapılmıştır. Bu demonstrasyonlarla İlimizin ekolojik şartları yönünden yazlık olarak ekiminin uygun olduğu düşünülen Soya'nın İlimizdeki çiftçiler tarafından ekiliş ve üretiminin yapılması ile çiftçimize natif ürün sağlanacak ve son yıllarda üretimi düşen soya ürünün İlimizde yetiştirilmesine bu konuda öncülük edilecektir.
       
Sıcak ve ılıman iklim ürünü Soyanın yazlık olarak denenmesi maksadıyla, Yerköy İlçemiz Saray köyü Köyiçi mevkiisindeki çiftçimiz Tevfik Tuğ’un arazisinde kurulan 35 m2 deneme parseline 10 Mayıs 2016 tarihinde ekim yapıldı. Tohumluk Bakanlığımıza bağlı Bahri Dağdaş Tarımsal Araştırma Enstitüsünden temin edildi. Bu enstitümüzün geliştirdiği Çetinbey çeşidi ekildi ve  5 defa sulama yapıldı. Bitkinin vejetasyon yani büyüyüp olgunlaşma süresi 140 olarak gerçekleşti. Bu parselde elle hasat yapılacaktır. 
       
Bilindiği üzere İlimizin rakım seviyesi 700’lerden başlayıp 1500’lere kadar değişmekte. Biz bu deneme ile Yozgat’ta soyanın yetiştirilebileceğini ve rakım ve ekolojik şartlara göre ekim zamanının ayarlanması gerektiğini gördük. Soya Fasulyesi, İlimizde özellikle rakımı düşük olan Yerköy ve Aydıncık havzalarında rahatlıkla yetiştirilebilir.
       
Ayrıca Merkez Fakıbeyli köyünde de bir tane daha soya fasulyesi demonstrasyonumuz daha vardır. Ama rakım ve sıcaklık farkından dolayı o demonstrasyonumuz henüz hasat olgunluğuna gelmedi. Tahminen ekim ayı ortalarında hasat edilecek olup kamuoyuna duyurulacaktır" dedi.