Yozgat Merkeze bağlı Fakıbeyli köyündeki 10 dekarlık arazide Soya Üretimi Demonstrasyonu uygulanıyor.

Demonstrasyon alanında basın mensupları ile birlikte incelemelerde bulunan Yozgat İl Gıda, Tarım ve Haycancılık Müdürü Ziyaattin Özdemir, Yozgat'ta yetişebilecek natif ürünlerin ekiliş ve üretimini yaygınlaştırılmasını, çiftçileri bu ürünlere yönlendirmek ve ürün çeşitliliğini artırarak çiftçinin gelir seviyesini yükseltmek amacıyla bu arazide soya üretimi demonstrasyonunu uygulamaya koyduklarını belirtti.
     
Ziyaaattin Özdemir arazide yaptıkları denetlemeler sonrasında şunları kaydetti. "Soya fasulyesi besin değeri çok yüksek olan bir bitkidir. Dünyayı besleyen 5-6 önemli bitkisel üründen birisi olan soyanın, yağı çıkarıldıktan sonra kalan unu ya da küspesi çok besleyici olup, proteince çok zengindir. Bu özelliğinden dolayı gıda sanayisinde bolca kullanılır. Soya tohumlarında % 40-45 oranında protein, % 18-20 oranında da yağ bulunur. Dünya’da en fazla üretilen ve tüketilen yağ soya yağı, yem sanayisinde en fazla kullanılan hammadde ise soya küspesidir. Bu özellikleriyle soya fasulyesinin ülkemizde yaygınlaştırılması gerekmektedir.
     
Bu demonstrasyonda Bakanlığımız Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen Çetinbey ve Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstisüsünce geliştirilen Ataem-7 çeşitlerinin ekimleri yapılmıştır. 
     
İlimizin ekolojik şartları yönünden yazlık olarak ekiminin uygun olduğu düşünülen soya'nın ildeki çiftçiler tarafından ekiliş ve üretiminin yapılması ile çiftçimize natif ürün sağlanacak ve son yıllarda üretimi düşen soya ürünün İlimizde yetiştirilmesi ile bu konuda öncülük edilecektir." dedi.