Sorgun’da vergi rekortmenleri ödüllendirildi

Sorgun’da kurumlar ve gerçek usulde en çok vergi veren kişi ve kuruluşlara Ticaret ve Sanayi Odası tarafından plaket verildi.
Yayınlanma tarihi: 26 Mayıs 2015, Salı günü, saat: 08:14

İlyas Arslan Sinema ve Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirilen ödül töreninde konuşan Kaymakam Ali Arslantaş, kamu yatırımlarında en önemli kaynağı vergi gelirlerinin oluşturduğunu, vergi gelirleri sayesinde eğitim, sağlık, adalet ve diğer kamu hizmetlerinin yerine getirildiğini söyledi.

Devletin elde ettiği vergi gelirleriyle hizmeti vatandaşın ayağına götürdüğünü kaydeden Kaymakam Arslantaş “Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır, sözünden yola çıkarak siz değerli işadamlarımız gece gündüz demeden çalışıp kazandığı gelirin bir kısmını vergi olarak ödüyorsunuz. Vergi gelirlerindeki artışlar gerek ülkemizin, gerekse ilçemizin gelişmesinde, büyümesinde önemli katkılar sağlamaktadır. Ülkemizin gelişmesinde sadece devlet yatırımları değil, sizlerin yapacağı yatırımlarda önemli rol oynayacaktır. Bu nedenle istihdama yönelik olarak yapacağınız yatırımlar hem sizleri güçlendirecek, hem de ülkemizi güçlendirecektir” dedi.

Yozgat Defterdarı Abdurrahman Altındağ da yaptığı konuşmada Yozgat’ın vergi tahakkuku ve tahsilatı ile ilgili bilgiler aktardı.

Altındağ, Yozgat’ta 586 milyon 876 bin lira vergi tahakkuk ettirildiğini ve bunun 375 milyon 330 bin lirasının tahsil edilebildiğini vurgulayarak, bunun da %75 tahsilat anlamına geldiğini söyledi.

Altındağ “Yozgat’ta vergi gelirimiz 375 milyon lira iken, bunun karşılığında harcamalarımız ise bunun üç katı yani, 1 milyar 107 milyon lira civarındadır. Sorgun’a gelince, bu ilçemizde 74 milyon vergi tahakkuku yapılmış, tahsilatı ise bu rakamın % 68’i kadar 50 milyon lira civarındadır. Yani Yozgat ortalamasının altındadır” diye konuştu.

Defterdar Altındağ, vergi dairelerinde yaşanan personel sıkıntısına da değinerek, en kısa zamanda bu sıkıntıların giderilmesine çalışacaklarını söyledi.

Sorgun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Üzeyir Arslan düzenlenen ödül töreninin amacının rekortmen mükellefleri tüm mükelleflere örnek olarak göstermek ve ülke gelişimine katkılarından dolayı teşekkür etmek olduğunun altını çizerek şöyle konuştu:

“Ülkemizin kalkınma anlamında hızlı bir gelişme gösterdiği günümüzde ülkenin genel ekonomisine can katan, istihdama önemli ölçüde katkı sağlayan, ödediği vergilerle devleti kalkındıran ve kamu hizmetlerinin etkin ve verimli yürütülebilmesi amacıyla vergi gelirleri kamu gelirleri arasında en büyük paya sahiptir. Bu kapsamda 2015 yılı bütçe tahminlerine göre vergi gelirleri bütçe gelirlerinin yüzde 86‘sim oluşturmaktadır. Dolayısıyla büyük paya sahip vergi gelirlerinin ekonomik büyüme, kalkınma, enflasyon, işsizlikle mücadelede ve gelir dağılımının düzenlenmesinde çok önemli bir maliye politikası aracıdır.

Ödül töreninin amacı rekortmen mükellefleri tüm mükelleflere örnek olarak göstermek ve ülke gelişimine katkılarından dolayı teşekkür etmektir. Vergi rekortmenlerimiz toplumsal refahın arttırılmasına destek sağlamak amacıyla çok önemli görevler üstlenmekte ve bu görevi yıllardır başarıyla yürütmektedirler. Faaliyetlerini vergi kanunlarına uygun şekilde yürüten, vergisel yükümlülüklerini eksiksiz olarak yerine getirmek için gayret eden mükelleflerimiz, kayıt dışı ekonomiyle mücadeleye destek olmakta, vergide adaletin sağlanmasında, haksız rekabetin önlenmesinde ve ülke ekonomisinin gelişmesinde aktif rol oynamaktadırlar. Sorgun’da bulunan, Sorgun’da değer üreten ve ürettiğini iyi bir şekilde değerlendirerek toplumun gelişimine katkı sağlayan vergi mükelleflerimize huzurunuzda Sorgun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı olarak Yönetimim ve Meclisim adına teşekkür ediyorum ve vergi bilincinin tüm mükelleflerimize örnek olmasını diliyorum.”

Konuşmaların ardından Kurumlar ve gerçek kişilerde ilk 20’ye giren vergi mükelleflerine plaket verildi.

Sorgun’da vergi rekortmenleri şu şekilde oluştu:
Kurumlar Vergisi: 1. Sorgun Büyük Termal A.Ş., 2. Kamar Gıda LTD Şti. 3. S.S.Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi

Gerçek kişiler:1. Sorgun Noteri, 2. Bekir Yiğit, 3. Feyzullah Günen

Törene, Kaymakam Ali Arslantaş, Yozgat Defterdarı Abdurrahman Altındağ, Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, Jandarma ve Garnizon Komutanı Kurmay Binbaşı Özgür İpek, İl Genel Meclisi Başkanı Hacı Şahbaz, İlçe Emniyet Müdürü Bahadır Özdemir, belediye başkanları, işverenler ve davetliler katıldı.

Etiketler: sorgun   vergi   rekortmen   ödül  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 5 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki