Sorgun’da girişimcilik eğitimi alanlara sertifika

Yozgat İŞKUR İl Müdürlüğü ve KOSGEB işbirliğiyle Sorgun’da düzenlenen girişimcilik kursunda, kursu başarıyla tamamlayan 49 kursiyere düzenlenen törenle sertifikaları takdim edildi.
Yayınlanma tarihi: 29 Aralık 2015, Salı günü, saat: 16:04

Yozgat İŞKUR İl Müdürlüğü ve KOSGEB işbirliğiyle Sorgun’da düzenlenen girişimcilik kursunda, kursu başarıyla tamamlayan 49 kursiyere düzenlenen törenle sertifikaları takdim edildi. Sorgun Belediyesi Gençlik Merkezi toplantı salonunda düzenlenen sertifika törenine Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, İŞKUR İl Müdürü Nevzat Atak, KOSGEB İl Müdürü Mustafa Işık ve kursiyerler katıldı.

Sertifika töreninde konuşan İŞKUR İl Müdürü Nevzat Atak, İŞKUR’un Türkiye’de istihdam edilemeyen işsizlik sorununa son vermenin yanı sıra, topluma nitelikli insan yetiştirmeyi de amaçlayan bir kurum olduğunu söyledi.

Nevzat Atak, İŞKUR’un düzenlediği meslek edinme kurslarının yanı sıra KOSGEB gibi ortak paydaşlarla da yürüttüğü proje ve faaliyetlerle girişimcilerin önünü açtığını vurguladı.

Nevzat Atak KOSGEB tarafından verilen girişimcilik sertifikasının özellikle İŞKUR’a yapılan proje müracaatlarında olmazsa olmaz olduğunu hatırlatarak, bu belgeye sahip olan vatandaşların çeşitli miktarlarda sağlanan hibelerden faydalanabildiğini belirtti.

KENDİ İŞİNİ KURMAK İSTEYEN ENGELLİLERE 36 BİN TL HİBE
Atak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Aile ve Sosyal Politikalar bakanlıkları, İŞKUR, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Türkiye İşveren Sendikaları ile Türkiye İşçi Sendikaları konfederasyonları iş birliğiyle, engelli ve eski hükümlülerin istihdamını artırmaya yönelik proje desteğinin hayata geçirildiğini de hatırlattı.

Engelli ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurmasını, engellilerin mesleki eğitim alarak istihdam edilmesi ve rehabilitasyonunu hedefleyen proje hakkında bilgi veren Atak, “İŞKUR'a kayıtlı, 18 yaşından büyük, eski hükümlü veya en az yüzde 40 engelli olma şartlarının arandığı hibe programı için hazırlanan projeleri, kamu ve sosyal tarafların temsilcilerinden oluşan komisyon değerlendirecek. Desteğe değer bulunan projeler için 36 bin lira hibe verilecek. Engellilere yönelik çalışma yapan bütün sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, belediyeler ve kamu kurumları ile bu kapsamda kendi işini kurmak isteyenler, hazırladıkları projeleri 31 Aralık'a kadar teslim edebilecek” dedi.

SERTİFİKA ALANLARA TEBRİK
KOSGEB İl Müdürü Mustafa Işık ise girişimciliğin desteklenmesi ve yaygınlaştırılması ile birlikte başarılı işletmelerin kurulması amacıyla küçük ve orta ölçekli işletmeler ile girişimcilerin faydalanması amacıyla KOSGEB’in yeni girişimci desteğinden girişimcilik sertifikası alan vatandaşların faydalanabileceğini bildirdi.

Mustafa Işık, İŞKUR ile ortak yapılan uygulamalı girişimcilik eğitimi ile kendi işini kurmak isteyen girişimcilerin bir iş planına dayalı olarak kuracağı işletmelerin başarı düzeylerini artırmak amacıyla yapılan eğitimler sonucu başarılı olanlara sertifikalanacağını ifade etti.

AYAĞI YERE BASAN PROJELER İLÇEMİZ KATKI SAĞLAYACAK
Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek ise bölgeleri ileri götüren gücün girişimcilik ve girişimci sayısının çokluğu olduğunu ifade ederek, "Bölgemizde ve ülkede işsizlik değil mesleksizlik sorunu bulunmaktadır. İstihdamın arttırılması, başarılı ve sürdürülebilir işletmelerin kurulması, girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması ve yerel dinamiklere dayalı girişimciliğin desteklenmesi için; uygulamalı eğitim programını başarı ile tamamlayan girişimciler katılım belgelerini almaya hak kazandılar. Belgelendirilen başarılı kursiyerler; iş fikirleri kapsamında eğitim süresi sonrası hazırlayacakları iş planının KOSGEB tarafından uygun görülmesi halinde, KOSGEB’’in sağladığı yeni girişimci desteğinden faydalanabileceklerdir. Eğitim almaya hak kazanan ve eğitim programını başarı ile tamamlayan kursiyerlerimizi tebrik ediyorum. Yeni girişimci olarak ilçemize katkı sağlayacak, ayağı yere basan projelerle KOSGEB’ten destek alacaklarına inanıyorum. İş kurmak isteyen girişimcilerimizin öncelikle Sorgun’da neler yapılabileceğini inceleyip, pazarı, hammaddesi gibi bütün ayrıntılarını 40 defa düşünüp, bir defa karar vermesi gerekir. Doğru kararlarla verilen desteği katlayabileceğiniz gibi yanlış kararlarla da elinizdeki birikimlerinizden de olabilirsiniz. Kursa katılarak aş-iş peşinde olan herkesi kutluyorum. Yeni müracaatlar var, kurslarımız devam edecek inşallah” dedi.

Konuşmaların sonunda sertifika almaya hak kazanan kursiyerlere Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek,  İŞKUR İl Müdürü Nevzat Atak ve KOSGEB İl Müdürü Mustafa Işık sertifikalarını takdim ederek, kursiyerlere hayırlı olması temennisinde bulundu.

Etiketler: sorgun   kosgeb   sertifika   eğitim  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki