Gıda Tarım ve Hayvancılık Sorgun ilçe müdürlüğü tarafından Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda düzenlenen toplantıya Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Özgür Memiş, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fikret Akın Erdem, Sorgun Ziraat Odası Başkanı Hacı Tuzlacık, Marmara Tohum A.Ş. Deha Biyodizel, Doğa Gıda A.Ş. temsilcileri, muhtarlar ve çiftçiler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Müdür Yardımcısı Özgür Memiş, nadas alanlarının daraltılması için kuraklığa da dayanıklı bir bitki olan aspir bitkisinin çok önemli olduğunu belirterek, "Aspir bitkisi yağlı tohumlar açısından çok önemlidir. Ülkemizin çok büyük bir yağlı tohum ihtiyacı bulunmaktadır. Bu sebeple çiftçimiz aspir bitkisi ekerek, hem nadas alanların değerlendirilmesini sağlarken, hem de ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Aspir bitkisine bakanlığımız önemli derecede destekler sunmaktadır. Bu sebeple çiftçimizin aspir ekerek hem nadasa bırakılan alanları değerlendirmesini, hem de kendisine ek bir gelir sağlamasını istiyoruz" dedi.

Toplantıda daha sonra aspir bitkisi yetiştiriciliği, sözleşmeli üretim modeli, yetiştirmede yaşanan sıkıntılar hakkında bilgi verildi.