23 araç ve 88 personelle 24 saat hizmetini sürdüren Sorgun Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, vatandaşlardan gelen talepleri de, günlük çalışma programlarına ekleyerek tam kapasite hizmet üretiyor.

Ekipler cadde ve sokakların temizliği, çöp toplama ve haşere ile mücadele çalışmalarının yanı sıra dönemsel olarak atık pil ve bitkisel atık yağ toplayarak da hizmetlerini sürdürüyor. Temizlik İşleri Müdürlüğü personellerine ayrıca  temizlik ve iş kazaları konusunda seminerler de veriliyor.

ATIKLAR DOĞAYA ZARAR VERMEDEN BERTARAF EDİLİYOR
Temizlik İşleri Müdürü İlhan Künbetli, belediye sınırları içerisinde ana arterler, caddeler, sokaklar, meydan, boş alanlar,  pazaryeri ile benzeri  yerlerin temizliğini, bina, apartmanlar, iş yerleri, özel ve kamu binaları, diğer alanlarda mevcut atıkların düzenlenen bir program çerçevesinde toplanmasını ve toplanan atıklar düzenli bir şekilde doğaya zarar vermeden bertarafını sağladıklarını söyledi.

Müdür Künbetli, “İlçemizde  yol süpürme ve katı atık toplama işi şirkete ait olup, katı atık toplama işinde görev yapmakta olan araçlar, belediyemize aittir. Araçların her türlü bakım, yakıt ve işin denetlenmesi belediyemize aittir.

7 BİN 200 TON ATIK TOPLANDI
2015 yılı içerisinde araç olarak 10 adet sıkıştırmalı katı atık aracı 2 adet ısuzu, 2 adet süpürme aracı, 1 adet vidanjör, 4 adet traktör,1 adet  kamyon ve  1 adet ilaçlama makinesiyle faaliyetimizi sürdürmekteyiz. Temizlik İşleri Müdürlüğü olarak İlçemizde araçlarla alınan katı atık, şehir merkezine 5 km. uzaklıktaki  Kırgı bağlarındaki katı atık dökme alanına yaklaşık olarak günlük 40 ton aylık, 1.200 ton, yıllık 7.200 ton hafriyat atığı hariç tahmini atık atılmaktadır” dedi.

ÇÖPLER ZAMANINDA ALINIYOR
2015 yılında 180 adet çöp konteyneri aldıklarını ifade eden Müdür Künbetli, “Çürüyen, tamiri mümkün olmayan çöp konteynerlerinin koku oluşturmaması, sinek ve haşere oluşturmaması, görüntü kirliliğine neden olmaması  maksadıyla yenileriyle değiştiriyoruz. Çöp ekiplerimiz belirli saatlerde ilçe genelinde düzenli olarak çöpleri topluyor. İlçemiz cadde, kaldırımlar, park alanları, resmi daireler, okullar ve meydanlarda vatandaşlarımızın çöplerini gelişi güzel atmamaları için 100 adet dış mekan çöp kovası satın alındı. 2015 Yılı içerisinde muhtelif cadde ve sokaklarımızda kullanılan  400‘lük  Toplam 3 Bin 200 adet çöp konteyneri, 340 adet 800’litrelik çöp konteyneri, 250 adet 3.5 tonluk çöp tankı ile hizmetimizi sürdürmekteyiz.

HAŞERE İLE MÜCADELE
İlçemizde haşere ile mücadele  Mart ve Nisan aylarında larvaya (yumurtlama dönemi )  başlayarak sinek, sivrisinek ve haşere böceklerle mücadele Eylül, Ekim aylarına kadar devam etmektedir. İnsan sağlığını  tehdit eden çeşitli hastalık yapıcı mikropları taşımalarından dolayı bu zararlılarla mücadele etmekteyiz.Haşerelerle mücadelede insan ve çevre sağlığına azami dikkat göstermekte olduğumuz için 250 litre haşere ilacı satın alınmıştır.

BAYRAMLARDA NÖBETÇİ TEMİZLİK EKİBİ
2015 yılı içerisinde Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramında vatandaşlarımız rahat ve huzur içinde geçirmesi için gerekli önlemler alınmış olup Ramazan ve Kurban Bayramında nöbetçi temizlik ekibi oluşturularak temizlik konusunda şikâyette bulunan vatandaşlarımızın sorunlarını  anında çözüme ulaştırılmıştır.

2015 yılı Nisan ve Mayıs aylarında İlçemizde temizlik kampanyası başlatılarak İlçemizin mücavir alan sınırları içerisinde genel olarak bahar temizliği yapılmıştır.   

2015 yılı içerinde 790 kg atık pil yetkilendirilmiş tek kuruluş olan TAP’a gönderilmiştir. Yine aynı yıl toplam 2 Bin 385 litre bitkisel atık yağ ilçemizde toplanmıştır.

Temiz bir çevre anlayışından hareketle düzenli, sağlıklı bir kent oluşturma çerçevesinde, yerleşim alanlarında üretilen atıkları günübirlik almak; cadde, sokak, bulvar, çarşı-pazar ve sokakların günlük temizliğini aksatmadan yapmak;  çevre sağlığı, sinek, haşere ve zararlılarla mücadele etmek için veteriner kontrolünde 2016 yılında çalışmalarımıza ara vermeden 24 saat devam etmekte ve etmeye de devam edecektir” diye konuştu.