Sorgun Devlet Hastanesine Yeni Solunum Cihazı Alındı

Sorgun Devlet Hastanesi yeni solunum fonksiyon testi cihazı alarak hastalara daha kaliteli ve hızlı sağlık hizmeti vermeye başladı.
Yayınlanma tarihi: 28 Ağustos 2015, Cuma günü, saat: 09:28

Yozgat Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğince kaliteli ve hızı sağlık hizmeti verilmesi maksadı ile yapılan çalışmalar çerçevesinde Sorgun Devlet Hastanesine yeni solunum fonksiyon test cihazı alındı.  Solunum fonksiyon testleri; akciğerlerin kapasitesini ve işlev durumunu ölçmeye yarar. Yani bu test ile akciğerlerin alabildiği hava hacmi ve bu havanın akciğere alınması ve verilmesi esnasında yapılan güçlü solunum faaliyeti ile oluşturulan hava akım hızı ölçülebilir. Bu iki parametre birçok hastalığın tanısında son derecede önemli ip uçları vermektedir. Örneğin Astım ya da KOAH(Kronik bronşit, amfizem) hastalarında akciğerleri tamamen hava ile doldurduktan sonra yapılan çok güçlü ve hızlı bir nefes verme sırasında ölçülen akım hızlarında normal sağlıklı bireylere göre azalma olduğu saptanır ve bu azalma oranına göre hastalık tanısı konulabildiği gibi hastalığın ağırlık derecesi de belirlenir.

Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Op. Dr. İsmail Kurca; “ Hastalara daha kaliteli ve hızlı sağlık hizmeti verilmesi amaçlıyoruz. Sorgun ilçemizde sağlıkta önemli bir nüfusa hitap etmekteyiz. Hastalarımızı mağdur etmemek adına elimizden gelen çalışmaları yapıyoruz” dedi.

Etiketler: sorgun   devlet   hastane  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki