Sorgun İlçesinde yaşayan ve Sorgun Belediyesi'ne BİMER üzerinden inceleme dilekçesi gönderen İbrahim Çetin adlı vatandaşa Belediye tarafından verilen resmi yazılı cevap fıkraları aratmadı.

Sorgun Belediyesinin tarafından yaptırılan, aydınlatma direklerinin kablolarının yer altına alınması işlemleri sırasında ortaya çıkan kumun Asbestli Toprak (Ak Toprak) olabileceği ihtimali üzerine, ilçede yaşayan İbrahim Çetin isimli vatandaş, BİMER üzerinden sorgun belediyesine bir dilekçe ile başvurarak, "Yozgat İli Sorgun İlçesinde elektrik aydınlatma direklerinin, kablolarının yer altına alınması için yapılan kazı çalışmalarında 'Mezotelyoma' (Akciğer Zarı Kanseri) hastalığına sebep olduğu tespit edilen 'Asbest Toprak' (Ak Toprak) olduğunu düşündüğüm toprak kullanılıyor.

Halk sağlığını korumak adına, bu kullanılan toprağın analiz edilmesini ve eğer tespitim doğru ise yani asbest toprak ise kullanılmamasını, halkın sağlığının tehlikeye atılmamasını saygılarımla talep ederim." diyerek çıkan harfiyatla ilgili toprak analizinin yapılmasının halk sağlığı açısından çok faydalı olacağını belirtti.

Vatandaşın dilekçesine 15 gün içerisinde cevap yazan Sorgun Belediyesi'nin verdiği cevap ise toprak analizinin çok ötesinde olup, alınan malzemelerin Sorgun esnafından temin edildiğini belirtiyor.

18 / 11 / 2016 tarihli ve 2470 sayılı dilekçeye Sorgun Belediyesi, Belediye Başkan Yardımcısı H. V imzalı yazı ile cevap vererek, "İlgili yazıda belirtilen aydınlatma direklerinin, kablolarının yer altına alınması esnasında çıkan harfiyat kazı yapan firma tarafından alınıp, kabloların yer altına alım işlemi tamamlandıktan sonra ilçemiz sınırları içerisinde faaliyet gösteren taş ve kum ocaklarının satmış olduğu malzemelerle kapatma işlemi gerçekleşmiştir. Gereğini bilgilerinize arz ederim" dedi.

Sorgun Belediyesi, resmi yazıyla vermiş olduğu bu cevapla ile okuyanları gülümsetirken, dilekçe sahibinin konusundan da ne kadar uzak olduğunu gösterdi.