Yozgat’a bağlı Sorgun’da Cumhur İttifakı üyelerini karşı karşıya getiren bir olay yaşandı. MHP’li Sorgun Belediye Başkanı’nın İller Bankası’ndan düşük faizli kredi almak için onay istediği Belediye Meclisi’nde AKP’li üyeler “ret” oyu verdi.

AKP’liler “Faize karşı olduğumuz için net oyu verdik” derken, Saygı Öztürk’e konuşan MHP’li Sorgun Belediye Başkanı Erkut Ekinci, “…Cumhur ittifakının bir parçası olan AK Partili ve BBP'li  8 Belediye Meclis üyesinin tamamının ret oyu vermesini içimize sindirmemekteyiz. Geçmiş yönetimin yerli yersiz kullandığı kredilere sorgusuz ‘evet' diyen; plansız ve gereksiz kredilerle 70 milyon borç stoku oluşturan aynı şahısların, bugünkü ‘ret' sebebini,  ‘faize karşı olma' bahanesi ile açıklamalarını manidar buluyoruz. Yaptığımız icraatları ‘şov' olarak değerlendirmelerini kınıyoruz” dedi.

Saygı Öztürk’ün yazısının ilgili bölümleri şu şekilde:“70 bin nüfuslu Sorgun, Yozgat'ın en büyük ilçesidir. Son seçime kadar üç dönem AKP'li başkanlar bulundu. Bu seçimde, AKP ve MHP'li adaylar yarıştı. MHP adayı Mühendis Erkut Ekinci, seçimi önemli bir oy farkıyla kazandı.  Belediye Meclisi'ne 14 MHP'den, 9 AKP'den, 2 BBP'den üye seçildi. Erkut Ekinci, tam 69 milyon lira borçla belediyeyi teslim aldı…” 

“…Pandemi nedeniyle İller Bankası, isteyen belediyeye düşük faizli borç veriyor. Sorgun Belediyesi de 3 milyon lira borç alıp bunu yine pandemiye karşı mücadele başta olmak üzere ilçenin acil ihtiyaçları için kullanmayı planladı. Bu borcun alınabilmesi için Belediye Meclisi'nin de kararı gerekiyordu.Başkan Erkut Ekinci, önceki gün Belediye Meclisi'ni topladı. İller Bankası'ndan alınacak düşük faizli kredi konusunda açıklama yaptı. Sıra oylamaya geldi. Başkan, “İller Bankası'ndan 3 milyon lira kredi alınmasını kabul edenler?” diye sordu. MHP'li üyeler “Kabul” dedi. “Kabul etmeyenler” diye sorduğunda, oylamada bulunan 8 AKP ve BBP'li üyeler ise “Hayır” dedi. MHP'li üyelerin oylarıyla borç alınmasına onay verilmişti ama bu durum Başkan Erkut Bey'i üzdü.

GEREKÇE: FAİZ HARAMDIR
Başkan ve üyeler toplantı sırasında mesafeli ve maskeli olarak oturmuştu. Başkan Erkut Ekinci, oylama sonunda, “Bu, Hükümetin politikasıdır. Faizi de çok düşük. Sizlerin, hükümetin bir parçası olarak ret oyu kullanmanızı anlayamadım” dedi.

O gün, Sorgun Belediye Meclisi toplantısında şu diyalog yaşandı:

-Başkan: Niçin ret oyu kullandınız?

-AKP'li üyeler: Başkanım biz faize karşı olduğumuz için kabul oyu vermedik. 

-Başkan: Faize karşıysanız, İller Bankası da dahil bütün bankaların hepsini kapatın. Bankalardaki paralarınızı çekin.

-AKP'liler: Başkanım oylama yeniden yapılsın.

–Başkan:  Oylama bitti. Önemli değil. Siz bunu halka nasıl açıklarsınız, bilemem.

"SİNDİREMEDİK"
Belediye Meclisi'nde yaşanan oylama krizi, ilçede hemen duyuldu. Hangi AKP'linin hangi bankada ne kadar parasının faizde olduğu bile konuşulmaya başlandı. Başkan Erkut Ekinci'yi aradım, AKP'lilerin oylamaya karşı çıkma gerekçesinin paranın faizle alınması olup olmadığını sordum. Yaşananları sosyal medyada da paylaşacağını belirtti ve şunları  söyledi:“

…Cumhur ittifakının bir parçası olan AK Partili ve BBP'li  8 Belediye Meclis üyesinin tamamının ret oyu vermesini içimize sindirmemekteyiz. Geçmiş yönetimin yerli yersiz kullandığı kredilere sorgusuz ‘evet' diyen; plansız ve gereksiz kredilerle 70 milyon borç stoku oluşturan aynı şahısların, bugünkü ‘ret' sebebini,  ‘faize karşı olma' bahanesi ile açıklamalarını manidar buluyoruz. Yaptığımız icraatları ‘şov' olarak değerlendirmelerini kınıyoruz…”