Sorgun Ticaret ve Sanayi Odası Fuar alanında düzenlenen törene Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, İl Jandarma Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, Sorgun Kaymakamı Ali Arslantaş, Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, Sorgun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Üzeyir Arslan, sivil toplum kuruşlu temsilcileri, çiftçiler ve firma yetkilileri katıldı.
 
Vali Abdulkadir Yazıcı, fuarın açılışında yaptığı konuşmada, tarımda girdi masraflarını azaltmanın, yeni teknik ve teknolojileri kullanarak verimi ve kaliteyi artırmanın çok önemli olduğunu vurgulayarak," Tarım sektörü; insanlar için gerekli gıdaları karşılayan, sanayi kesimine ham madde sağlayan, nüfusun önemli bir bölümünü istihdam eden ve ülke ekonomisine önemli katkısından dolayı stratejik öneme sahip bir sektördür" dedi.
 
Bu Yıl İlki Düzenlenen Fuarımız Memleketimize Hayırlar ve Bereketler Getirsin
Konuşmasının devamında Sorgun halkının çalışkan ve gayretli olduğuna dikkat çeken Vali Yazıcı,"Bizler Sorgun’un doygunluğunu ve babayiğitliğini, bütün güzelliklerini bilen kişileriz. Sorgun’un yüreğimizde ayrı bir yeri var. İnsanların genel yapısı naziktir, babacandır, kibardır, nezakete dikkat eder ve en önemlisi de çalışkandır. Eline aldığı her işi en güzel şekilde yapar. Bu güzelliği, bu oturmuşluğu, bu asaleti işine de ticaretinize de yansıtır. Tuttuğunuz yolun doğru olduğuna inanıyoruz ve bu yolda da devam etmenizi tavsiye ediyoruz. İnşallah bu sene ilki yapılan bu fuar Yozgat ilimize, Sorgun ilçemize faydalar getirecektir. Tabi ki dünyanın genel gidişatına baktığımız zaman az emekle çok ürün elde etme, makineleşmeyle verimi artırma var,  bu fuar da buna faydalı olacaktır. Sorgun Sanayi ve Ticaret Odasının önderliğinde başlatılan ve bugün burada açılışını yaptığımız bu güzel fuarın Sorgun’umuza, Yozgat ilimize hayırlar ve uğurlar getirmesini, bereket getirmesini temenni ediyorum" şeklinde konuştu.
 
Fuarımız Her Yıl Daha Da Büyüyerek Devam Edecek
Sorgun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Üzeyir Arslan da yaptığı konuşmada, 9-12 Nisan tarihleri arasında sürecek olan fuara yaklaşık 190 firmanın katıldığını belirterek, " İlçemizin sanayide ve ticarette olduğu gibi tarımsal alanda gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla  kaymakamlığımız ve belediyemizle birlikte gerçekleştirdiğimiz gıda tarım ve hayvancılık fuarı ile tarım ve hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren üreticilerin ve bölge çiftçisi  ile buluşacağım büyük bir organizasyon olacaktır. Sorgun'da katılımın çok geniş olacağına inandığımız bu fuara yaklaşık 190 firma katılmış olup, 150 bin ziyaretçi beklemekteyiz. Bu organizasyon ile bölgemizde tarımsal alanda yeni bir hamle yapmış yeni bir hedef ortaya koymuş olacağız. Bu vesileyle bu yıl birincisini gerçekleştirdiğimiz Fuarımıza emeği geçen katılım ve katkı sağlayan herkese huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum" dedi.
 
Sorgun Kaymakamı Ali Arslantaş ve Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek ise yaptıkları konuşmalarda bu tarz fuarların çiftçilerin yeni ürünlerle tanışması ve gelişen teknolojiyi takip etmeleri açısından önemine değinerek  fuarın çiftçilerimize ve katılan firmalara hayırlı olmalarını temenni ettiler.
 
Konuşmaların ardından Sorgun Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları Ekibinin bir gösterisi oldu.   Daha sonra Vali Yazıcı ve diğer katılımcılar fuarın açılış kurdelesini kesti. Vali Yazıcı ve beraberindekiler stantları tek tek gezerek firma sahiplerinden bilgi aldı. Fuara gelen tarım makinelerini inceledi.