Türkiye Ulusal Ajansı tarafından finanse edilen Karaman Yarınlar İçin El Ele Derneği Koordinatörlüğünde, SORGED Sorgun Gençlik Derneği ve Eski Avrupa Gönüllü Hizmeti Gönüllüleri Gençlik Derneği ortaklığında hazırlanan Erasmus + Gençlik Programı KA347 Politika Reformuna Destek - Yapılandırılmış Diyalog programı kapsamında "Yerel Yönetimler ve Gençlik Bölgesel Eğitimleri ve Zirvesi" adlı projenin ikinci eğitimi 08-09 Aralık tarihlerinde Sorgun'da gerçekleştirildi.

Sorgun Gençlik Derneği (SORGED) Yönetim Kurulu Başkanı Halil Uğuz, amaçlarının, genç bakışı yerel yönetimlerin tüm organlarına taşımak olduğunu belirterek, Gençlerin yerel yönetime aktif ve bilinçli bir şekilde katılmasını sağlamak ve Türkiye'de ki gençlerde aktif katılım ve aktif vatandaşlık kavramlarının desteği ile yerel yönetimlere katılım konusunda gençlerin bilgi, beceri ve tutumlarında pozitif değişim yaratmak ve gençlerin katılımının önemini bizzat gençlerin kendisi tarafından politika yapıcıların kendisine ulaşmasını sağlamak ve katılımcı gençlerin uzun dönemde yerel yönetici olabilmelerini sağlamaktır dedi.

Sorgun Gençlik Derneği (SORGED) Yönetim Kurulu Başkanı Halil Uğuz, yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Eğitimde, Yerel Yönetimler Ne Yapar? (Haklar ve Sorumluluklar), Türkiye’de Yerel Yöneticiler ve Sorumlulukları, Sen Yerelde Bir Yönetici Olsan? (Simülasyon), Yerel Yönetimlerde Gençlik Katılımı Nasıl Sağlanabilir? – Strateji Belirleme düzenlenmiştir.

Türkiye'de yerel yönetimleri ve aktif katılım üzerine yapılan çalışmaları yakından görme ve bu konu üzerine söz sahibi olma konusunda gençlerde olumlu etki yaratacağını düşünüyoruz.

26-27 Ocak 2019 tarihlerinde Ankara'da 110 gencin katılımıyla geniş kapsamlı bir Zirve programı yapılacak. Zirve programına Yerel yöneticiler, Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'nden yöneticiler, Türkiye Büyük Millet Meclisinden Milletvekilleri, Bakanlar, Bakan Yardımcıları ve Müsteşarlar davet edilecektir.

Yaptığımız eğitimler sayesinde gençler hem yerel yönetimler, aktif vatandaşlık, aktif katılım konularında bilgi ve farkındalığı arttıracaklar hem de çevrelerine bu etkiyi yayma fırsatı yakalayacaklardır.

Desteklerinden dolayı Sorgun Belediye Başkan yardımcımız Metin Kayhan'a Meclis üyemiz Selim Koçak'a, Sarıkaya Belediye Başkanımız Ömer Açıkel'e CHP Yozgat İl Gençlik Kolları Başkanımız Ahmet Selçuk’a, Eğitmenimiz Bora bey'e, proje katılımcılarına ve emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz."