SORGED kurulduğu tarihten itibaren gençlere ücretsiz eğitimler düzenlemeye devam ediyor. Sorgun Gençlik Derneği bu faaliyetlerle Yozgat gençliğine yeni vizyon kazandırmaya çalışıyor.

Sorgun Gençlik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Halil Uğuz yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Eğitimlerimiz, gençlerin hem kişisel gelişimlerine hem de profesyonel yaşamlarındaki liderlik, motivasyon, duyarlılık, değişime açıklık, ekip çalışması, yaratıcılık, organizasyon ve iletişim becerisi, sorumluluk alma gibi yetkinliklerinin artırılmasına katkı sağlıyor. Bunların yanı sıra iş ve özel hayatları arasında topluma yakın olmalarını ve bir anlamda yaşamla bağlarını koruyabilmelerini de destekliyor. Böylelikle gençlerin iş ve sosyal yaşam dengelerini kurmalarını kolaylaştırıyor.

2018 yılında içerisindeki faaliyetlerden bahsedersek, İngilizce Konuşma Kulübü, Gençlerin İngilizce becerilerinin artırılmasına yönelik her hafta sonu Cumartesi ve Pazar günleri eğitimler düzenliyoruz. Bu eğitime toplamda 25 genç katılıyor. Eğitim 2 Grup olarak veriliyor. 

Kodlama Eğitimi: Eğitimin amacı, Gençlerin algoritmik düşünce sistemlerini nasıl geliştireceklerini öğreterek; problem üreten değil, problem çözen bir neslin gelişmesini sağlamak ve teknolojiyi sadece kullanan değil üreten bir nesil oluşturarak, geleceği şekillendirmesine katkı sağlamaktadır.  Eğitim her hafta sonu Cumartesi ve Pazar Günleri 15 gencin katılımıyla gerçekleşiyor. 

Kitap Okuma Etkinliği: Kitap Sizden, Çay Bizden sloganı ile her hafta Çarşamba ve Cuma günleri kitap okuma etkinliği yapıyoruz. Amacımız gençlere okuma kültürünü kazandırmaktır. Günümüzde teknolojinin hayatımıza girmesi ile artık gençler çok fazla okumuyor ve zamanının büyük bölümünü sosyal ağlar üzerinde geçiriyor. Bir nebzede olsa sosyal ağlardan uzaklaşıp gençlerle haftanın 2 günü okumaya devam edeceğiz.

Sivil Toplum ve Gönüllü Yönetimi Eğitimi: Derneğimiz tarafından hazırlanan Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) Teknik Destek Programı kapsamında finanse edilen "Sivil Toplum ve Gönüllü Yönetimi Eğitimi" 21-22-23-24 Nisan 2018 tarihleri arasında Sorgun'da gerçekleşecektir. Bu Eğitim programı ile 18-30 yas arası hedef kitlenin örgütlenme, sivil toplum bilinci, örgütlenme çeşitleri, gönüllülük bilinci konularında farkındalık kazanarak; aktif vatandaş olarak gönüllü faaliyetlere katılım oranlarının arttırılması amaçlanmaktadır.

Eğitim programında katılımcılar tartışma grupları, öğrenme odaklı oyunlar, grup çalışmaları gibi yöntemlerle aktif katılımı sağlanacak. Gönüllülük ve sivil toplum konusunda farkındalık kazanarak ve gençler toplumsal sorunların çözümüne yönelik STK’larda gönüllü olarak projeler geliştirme konusunda motivasyon kazanmaları beklenmektedir.

Bu eğitim kapsamında 30 gence 4 gün boyunca Sivil Toplum ve Gönüllü Yönetimi Eğitimi verilecektir. Eğitim ücretsiz ve her gence açık olacaktır. Gençler başvurularını www.sorged.org. Web sayfamızdan yapabilirler.

Eğitim Kursu – İspanya: Sorgun Gençlik Derneği'nin ortak olduğu Boodaville Living Permaculture kurumu tarafından hazırlanan İspanya Ulusal Ajansınca finanse edilen Erasmus+ KA1 Gençlik Çalışanlarının Hareketliliği programı  kapsamında “Design your Life” isimli proje 01-07 Mayıs 2018 tarihleri arasında İspanya'da gerçekleşecektir. Derneğimizi temsilen bu eğitime Ercüment Erdemli katılacaktır.

Eğitim Kursu- Portekiz: Sorgun Gençlik Derneği'nin ortak olduğu CUBO D'IDEIAS kurumu tarafından hazırlanan Portekiz Ulusal Ajansınca finanse edilen Erasmus+ KA1 Gençlik Çalışanlarının Hareketliliği programı  kapsamında “Make Change Happen” isimli proje 16-20 Nisan 2018 tarihleri arasında Portekiz'in Tomar şehrinde gerçekleşecektir. Derneğimizi temsilen bu eğitime Mustafa Akgün, Şeyma Tüysüz ve Fatma Gülbahar Ekinci katılacaktır.

Yozgat Gezisi: Derneğimiz tarafından gençlere Yozgat’ı tanımaya ve tanıtmaya yönelik gezi programı düzenlendi. 

Derneğimizin gönüllü üyeleri ile birlikte yaptığımız program doğrultusunda, Türkiye’nin ilk milli parkı Yozgat Çamlığını gezip, Cevdet Dündar Göleti çevresinde piknik yaptık. Nohutlu Tepesinden Yozgat’ı seyre dalan gönüllülerimiz, Hayri İnal Konağında yöresel Menengiç kahvesi içti, çedeneli kavurga yedi. Yozgat Spor Vadisini gezen gönüllülerimiz, burada da sportif etkinliklerde bulundu."