Yozgat Belediyesi tarafından vatandaşlara okuma alışkanlığı sağlamak amacıyla hazırlanan "sokak kütüphaneleri" kentin iki farklı noktalarına yerleştirilirken, Yozgat Otobüs Terminali yanındaki park alanında hizmete giren kütüphane için açılış töreni düzenlendi.

Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, burada yaptığı konuşmada, Son yıllarda teknolojinin de gelişmesiyle okuma alışkanlığının önemli ölçüde kaybedilmeye başlandığını ifade eden Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, belediye olarak okumanın önemine dikkati çekmek istediklerini belirtti. 

Başkan Arslan, şehirdeki belirli parklarda, insanların toplu bulunduğu yerlerde 'sokak kütüphanesi' adı verilen kitaplıklar kurmaya başladıklarını vurgulayarak, "Bunun dışında klimalı otobüs duraklarımız yapılacak. Bu otobüs duraklarında da kütüphanelerimiz olacak. Dolayısıyla şehrin belli başlı bütün bölgelerinde sokak kütüphanelerini oluşturacağız." dedi.

Kentte 5 kütüphaneyi daha kurma çalışmalarına başladıklarını anlatan Arslan, "Talebe göre bunu çoğaltırız. Yeter ki talep olsun yüzlercesini de yaparız. İnsanlarımız buralarda, parklarda oturup boş şeylerle uğraşacaklarına, daha faydalı, daha hayırlı şeylerle uğraşsınlar." dedi.

Vatandaşlara bu hizmetten yeterince istifade etmeleri çağrısında bulanan Arslan, herkesin kitap ve kitaplıklara sahip çıkmasını istedi.