Sokak hayvanlarına 4 yıldızlı bakım

Yozgat'ta önceki yıl hizmete açılan 'Geçici Havan Barınağı ve Bakım Merkezi' sokak hayvanlarına sıcak yuva oldu.
Yayınlanma tarihi: 15 Temmuz 2015, Çarşamba günü, saat: 22:41

Yozgat Belediyesi tarafından projelendirilip, veterinerlik hizmetlerinin verildiği 250 köpek, 50 kedi olmak üzere toplam 300 hayvan kapasiteli 'Geçici Havan Barınağı ve Bakım Merkezi' önceki yıl hizmete girdi. Karantina odası, özel bakım odası, hamile ve yavrular için oda, gıda deposu, ameliyathane, veteriner odası ve idari bürodan oluşan merkezde son iki yılda 500 civarında hayvan kısırlaştırılıp, sokağa bırakıldı. Kısırlaştırıldıktan sonra aşıları yapılıp, kayıt altına alınan sokak hayvanlarına küpe takıldığını kaydeden Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, sahipsiz köpek ve kedilerin özel bir ekip tarafından toplanıp, barınağa getirildiğini söyledi. Arslan, ''Hastalıklı olanları hemen tedaviye alıp, bakımları yapılıyor, aşıları uygulanıyor. Daha sonra kısırlaştırıp, diğer aşıları yapılıyor. Sağlıklı bir hale getirildikten sonra kulak küpeleri takılıp, sokağa bırakılıyor. Hamile veya yavrulu olarak getirilen sokak hayvanları da aynı şekilde bakımları yapılırken, yavruların büyümeleri, beslenmeleri de sağlanıyor'' dedi.

Kulak küpesi bulunan hayvanların sağlıklı olduklarının altını çizen Başkan Arslan, vatandaşların bu tip hayvanları beslemelerini, yiyecek ve su vermelerini, kulak küpesi bulunmayan sokak hayvanlarını ise kendilerine bildirmelerini istedi. Arslan, ''İsteyen vatandaşlarımıza beğendikleri sağlıklı hayvanlardan veriyoruz. Bugüne kadar 100'ün üzerindeki sahipsiz hayvanı kısırlaştırıp, aşılarını yaptıktan sonra sahiplenmek isteyenlere verildi. Bu hayvanların takibi de belediyemiz tarafından yapılıyor, sahiplenen kişi iyi bakıp, bakmadığı sürekli kontrol ediliyor, bakmıyorsa geri alınıyor'' diye konuştu.

Yozgat Belediye Başkanı Arslan, geçici barınakta hayvanlara dört yıldızlı bakım yapılıp, hizmet verildiğini, hayvanların yiyecek ihtiyaçlarının çeşitli kurumlar ile vatandaşlar tarafından verilen artık yemek, et, ekmeklerle karşılandığını sözlerine ekledi.

Etiketler: sokak   hayvan  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki