Soğuk Havalarda Tansiyona Dikkat

Prof. Dr. Erbay, 'Korner kalp hastası olan kişiler kışın göğüs kafeslerini soğuktan çok iyi şekilde korumaları gerekir. Onun için göğüslerine soğuğu engelleyecek giysiler giymelerini öneriyoruz.'
Yayınlanma tarihi: 05 Ocak 2016, Salı günü, saat: 09:54

Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Rıza Erbay, soğuk nedeniyle kalp damarlarının büzüştüğünü, soğuk havalarda kalp krizi riskinin arttığını söyledi.

Kalp hastalarının soğuk havanın etkisine maruz kalmamaları ve dışarıda vakit geçirirken koruyucu önlemler almaları gerektiğini belirten Prof. Dr. Erbay, soğuk havanın kalbi besleyen (koroner arterlerde) damarlarda büzüşmeye neden olacağını ve kalbin beslenmesinin azalması ile kalp krizine neden olacağını kaydetti. Prof. Dr. Erbay, “Korner kalp hastası olan kişiler kışın göğüs kafeslerini soğuktan çok iyi şekilde korumaları gerekir. Onun için göğüslerine soğuğu engelleyecek giysiler giymelerini öneriyoruz. 

Özellikle göğüs kafesini soğuktan koruyacağız. Koroner kalp hastaları mecbur kalmadıkça soğuk havalarda dışarıya çıkmamaya özen göstersinler eğer çıkmak zorunda kalırlarsa da göğüs kafeslerini iyi bir şekilde soğuktan korumaları gerekir” dedi.

Soğuk havanın tansiyonun yükselmesine de sebep olacağına dikkat çeken Prof. Dr. Ali Rıza Erbay, “Tansiyon yüksekliği beyin kanaması ve kalp krizine sebep olabilir. O yüzden soğuklarda tansiyonlarına çok dikkat etmeleri gerekir. Yazın kullandığı ilaçların dozunu artırabilir. Bu anlamada doktorları ile görüşmede fayda var. Soğuk hava bu saydıklarımın dışında akciğer enfeksiyonuna da zemin hazırlamaktadır. Akciğerlerde meydana gelen enfeksiyon kalbi mutlaka etkileyecektir. Kalp yetmezliğine varacak kadar önemli sonuçlara sebep olacaktır. O yüzden soğuk havada gribal enfeksiyondan da kendilerini korumaları gerekir. Soğuk havalarda özellikle kalp hastalarımız toplu yaşanan yerlerde kahvehaneler ve bunun gibi yerlerden kendilerini sakınmaları gerekir” şeklinde konuştu.

Etiketler: ali rıza erbay   soğuk   tansiyon   kalp  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 1 = ?

 
Çok OkunanlarBu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki