Boğazlıyan Belediyesi öncülüğünde hayırsever işadamları ve esnafın katkılarıyla oluşturulan, giyim, gıda, odun ve kömürden oluşan yardımlar ilçede kalan yaklaşık Suriyeli sığınmacı 50 kişiye ulaştırıldı.

Belediye Encümen Salonu'ndaki gerçekleştirilen organizasyonda, Mahalle muhtarlarıda hazır bulunurken. elbise, kaban, ayakkabılardan oluşan giyim eşyaları mültecilere takdim edildi. Sahipsiz olmadıklarını bir kez gördüklerini ifade eden Suriyeli göçmenler, Belediye Başkanı Hamdi Erdal başta olmak üzere, yardımlarda emeği geçen tüm hayırseverlere teşekkür etti.

Boğazlıyan Belediye Başkanı Hamdi Erdal, bu yardımların ilk olmadığını, bundan sonra da devam edeceğini söyleyerek, "Belediyecilik sadece yol, su kaldırım gibi hizmetleri yapmak değildir. Bizler için yatırımların yanısıra sosyal yönümüz vardır. İlçemizde yaşayan, misafir olan tüm fakir fukaraya yardım etmek bizlerin görevidir. Bu çerçevede, öğrencilere, fakir ve fukara hemşerilerimize bir çok kez yardımlarımız olmuş, bundan sonra da olacaktır. Birileri mağdur iken bizlerin mağrur rahat olmamız beklenemez. Bugün de, ilçemizde ikamet eden 8 aile olmak üzere 50 Suriyeli kardeşlerimizin mağduriyetlerini giderme adına imkanlarımızı seferber ettik. Onlar soğuk kış gününde üşürlerken bizlerin sıcak ortamlarda olmamız vicdanlarımızı yaralar."dedi. 

Bizlerin bu düşüncelerine katkı sağlamak için harekete geçen Boğazlıyanlı hayırsever işadamlarımıza ve esnafımıza ayrıca teşekkür ediyorum diye ifade eden Başkan Erdal, "Özellikle; esnaflarımızdan Mustafa Yalçınkaya ailenin un ihtiyacını, Hayati Yılmaz, Hakan Güzar, Selim Güleç ve İdris Demircan kıyafet konusunda yardımcı olurken, Necip Çepni kardeşimiz de tüm bunların organizesinde büyük rol oynamıştır. Kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum."diye konuştu.

Boğazlıyan Kaymakamlığı'nın gıda çeklerininden de Suriyeli göçmen ailelere verileceğini vurgulayan Başkan Erdal, "Dileyen bu çeklerle dilediği marketten gıdalarını alacaklar. Yine odun ve kömür noktasında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımız destekli olacak. Bizler sadece Suriyeli sığınmacılara değil, ilçemizdeki fakir fukaraya, öğrencilere desteklerimizi esirgemiyoruz. Tüm bunlara, 2016 yılında ayrılan bütçeden yardımlarımız sürecek. Boğazlıyan'da aç, fakir, çıplak insan görmek bizim utancımızdır. İmkanlarımız dahilinde ihtiyaç sahibi kim varsa hepsine yardımcı olmak bizlerin görevidir." diye ifade etti.

Başkan Erdal, sosyal belediyecilik kapsamında sorumluluklarını bildiklerini vurgulayarak, "Sadece Boğazlıyan insanına değil, aynı zamanda ihtiyacı olan kardeşlerimize, mağdur olan Suriyeli mülteci kardeşlerimize yardım eli uzatalım istedik. Bu kapsamda bizlere destek olan vatandaşlarımıza ve iş adamlarına teşekkür ediyoruz."dedi.