Şofben ve soba zehirlenmelerine karşı dikkatli olun

Akdağmadeni Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Murat Ulucan Şofben ve soba zehirlenmeleri konusunda vatandaşları uyardı.
Yayınlanma tarihi: 01 Mart 2015, Pazar günü, saat: 01:06

Akdağmadeni Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Murat Ulucan, şofben ve soba zehirlenmeleri konusunda vatandaşları uyardı.

Ulucan, ‘Ülkemizde bilgisizlik, yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba, şofben ve baca zehirlenmeleri hemen her yıl kış aylarında, özellikle alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaşmaktadır” dedi.

Güneybatıdan esen bir rüzgar olan “lodos” nedeniyle her yıl onlarca kişi, özellikle sobadan olmak üzere,sızan karbonmonoksit gazı ile zehirlendiğini belirten Dr. Ulucan, Karbonmonoksit renksiz,tatsız, kokusuz, yanıcı ve zehirli bir gazdır. Vücuda solunum yolu ile girer ve doğrudan kana geçerek oksijen alımını engeller, zehirlenme ve ölüme neden olur. Hava gazı, kömür vb. ısıtma amacıyla kullanılan her tür soba ve ocakta yanma sırasında oluşur. Karbonmonoksit zehirlenmeleri sıklıkla; kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofben ve bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeni ile meydana gelir dedi.

Şofben ve Karbonmoksit gazı zehirlenmelerine karşı alınması gereken önlemler hakkında bilgi veren Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Murat Ulucan, şunları söyledi:

“Soba Ve Bacalarla İlgili Uyulması Gereken Kurallar , Aşırı doldurulan sobanın, duman yolu daralacağı, soba içinde düzensiz ısı dağılımı nedeniyle de baca çekişi zayıflayacağı için soba yakılırken aşırı doldurulmamasına dikkat edilmeli, Sönmekte olan sobaya asla tutuşması güç yakıtlar konulmamalı, yakıt yavaş yavaş ilave edilmeli, yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt konulmamalı, İyi ısınmayan ve alttan yakılan kömür sobalarında karbon monoksit zehirlenmesi riski artacağından soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalı, Özellikle alçak basınçlı lodoslu havalarda ölüm olaylarında artış görüldüğü için eğer bacalar standartlara uygun değilse alçak basınçlı havalarda soba yakılmamalı, yakılması zorunlu ise gece yatarken mutlaka tam olarak söndürülmeli, Soba borularının birbiriyle birleştirilmesinde hava ve baca gazı sızdırmazlığı sağlanmalı, Sobanın bulunduğu yer sürekli havalandırılmalı, Dumanın geri tepmesini önlemek için bacaların çatının en üst noktasından 1 metre daha yüksekte olması sağlanmalı ve baca şapkası mutlaka takılmalıdır” dedi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 1 = ?

 
AnketTümü
Cumhurbaşkanı Adayınız Kimdir
 
haber yazılımı: buki