Bozok Üniversitesi, Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Vali Yardımcısı Duran Eryılmaz, Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Rektör Yardımcısı Hikmet Şelli Aybar, İl AFAD Müdür Vekili Abdulkadir Karakoç, daire müdürleri, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını Yozgat İl AFAD Müdür Vekili Abdulkadir Karakoç yaptı. Karakoç konuşmasında sivil savunmanın önemine dikkat çekerek “Sivil Savunma Günü ve Deprem Haftası’nın kutlanmasındaki amaçlarının doğal afetler karşısında vatandaşların bilgilendirilmesi ve afetlere karşı dirençli toplum oluşturulması noktasında toplumu bilinçlendirmek olduğunu söyledi.

Rektör Karacabey ise konuşmasında: “Bizim kültürümüzde en önemli yardım insanların en çok ihtiyaç duydukları anda yapılan yardımdır. İnsanlar en çok, başlarına beklenmedik felaketler geldiğinde kendilerine yardım edilmesini ve ellerinden tutulmasını isterler. Bu yardımı birey olarak yaparız. Birey olarak yaptığımızda kendi değerlerimiz ve kültürümüz açısından çok önemli olduğunu düşünürüz. Ama bunu organize olarak yapmak elbette çok daha etkili bir yardımdır ve hayat kurtarma adına çok önemlidir. Bunun eğitimini almak ise yapılacak yardımın kalitesini artırır ve zamanında ulaşmasını sağlar. Bugünlerin felaket günlerine hazırlık adına önemle değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.  Bu noktada bilgili, bilinçli ve tedbirli olmak en güzelidir. Bugünlerin, tedbire hazırlık olması açısından değerlendirilmesini diliyor, “28 Şubat Sivil Savunma Günü” ve “Deprem Haftası’nı” kutluyorum” dedi.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü çalışanlarının gününü kutlayan Vali Yardımcısı Duran Eryılmaz, deprem konusunda toplumun daha fazla bilinçlenmesi gerektiğini ifade etti. 

Program, Mühendislik- Mimarlık Fakültesi öğretim üyeleri  Doç. Dr. Uğur Temiz’in  “Orta Anadolu Depremselliği ve Yozgat”, Yrd. Doç. Dr. Handan Adıbelli’nin  “Depremde Yapı Hasarları” konusunda katılımcılara bilgi vermesi ile sona erdi.