Toplumda afet bilincini oluşturmak, eğitimin önemine dikkat çekmek için yapılan Sival Savunma Günü ve Deprem Haftası kutlamaları start aldı. AFAD tarafından yapılan çalışmaları ve kurumun yeniden yapılanma süreci hakkında bilgiler aktaran İl Afet ve Acil Durum Müdürü Halil İbrahim İbiş, “Son yıllarda AFAD daha profesyonel bir yapıya kavuşturuldu. Hareket kabiliyeti arttı. Daha kısa sürede ve koordine içinde afetlere müdahale edebilecek konuma geldi. Bölge ülkeleri AFAD’ı örnek almaya başladı” dedi.
Yozgat’ta 28 Şubat Sivil Savunma Günü ve 1-7 Mart Deprem Haftası kutlamaları başladı.

SAVUNMA GÜNÜ KUTLANDI
Yozgat Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Vali Yardımcısı Yavuz Güner, Belediye Başkan Yardımcısı Talip Karslıoğlu, İl Jandarma Komutanı Selçuk Yıldırım, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar, İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, daire müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

İBİŞ: “EĞİTİM EN BÜYÜK ETKEN’
Programda bir konuşma yapan İl Afet ve Acil Durum Müdürü Halil İbrahim İbiş,
AFAD’ın eğitime büyük önem verdiğini dile getirdi.  İbiş, “AFAD yeniden yapılanma sürecini tamamladı. Afetlerin en az hasarla atlatılmasındaki en büyük etken eğitimdir. Toplumumuzu afet konusunda eğiterek, daha bilinçli hale getirmenin çabası içindeyiz. Biz de eğitimlerimize okullardan başladık. İlkokul, ortaokul ve liselerde afet konusunda eğitimler veriyoruz. Buradaki amacımız, bireylerden başlayıp, topluma yaygınlaşan bir afet bilinci ve duyarlılığı oluşturmaktır. Bunun yanında önleyici tedbirlere de önem veriyoruz. Yapılaşmadaki yer seçiminden, inşaat kalitesine kadar artık her şeyi daha planlı ve programlı bir şekilde yapılması için yoğun çaba sarf ediyoruz. Sivil toplum örgütleriyle birlikte oluşturduğumuz ekiplerimizin hareket kabiliyetlerini artırmak için de sürekli tatbikatlar yapmaktayız. Olmasını hiçbir zaman arzu etmediğimiz afetlere hazırlıklı bir halde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

AFAD ÖRNEK KURUM
Eski adıyla Sivil Savunma, yeni adıyla İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün çok önemli bir kurum olduğunu ifade eden İbiş, “Kısa adıyla AFAD olarak anılan İl Afet ve Acil Durum Müdürlükleri ülkemiz için çok önemli kurumumuzdur. Bu kurumumuzun önemi maalesef afetler olduğunda akla geliyor ve anlaşılıyor. Ülkemiz, başta deprem olmak üzere birçok afetlere maruz kalmaktadır. Doğal afetlere müdahale ise profesyonelliği gerektirmektedir. Son yıllarda AFAD daha profesyonel bir yapıya kavuşturuldu. Hareket kabiliyeti arttı. Daha kısa sürede ve koordine içinde afetlere müdahale edebilecek konuma geldi. Bölge ülkeleri AFAD’ı örnek almaya başladı. AFAD başlatmış olduğu eğitim ve tatbikat faaliyetleriyle daha da iyi konuma gelecektir” dedi.
Konuşmaların ardından Bozok Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim görevlileri  Yrd. Doç. Dr. Uğur Temiz, Yrd. Doç, Dr. Ersin Kolay deprem gerçeği ve sebep olduğu hasarlar hakkında bilgilendirme sunumu yaptı.