Sınıftaki kontrolsüz malzemeler zehir saçıyor

TÜV Rheinland ve Sentimental Haus Enstitüsü Köln'de başlattığı yeni projesi ‘Sağlıklı hayat alanı okul'da ürkütücü sonuçlara ulaştı.
Yayınlanma tarihi: 24 Mart 2015, Salı günü, saat: 21:02

Proje ile sınıflarda kullanılan inşaat malzemeleri, mobilya ve temizlik malzemelerinin kalitelerinin sınıfta solunan havaya olan etkisi araştırıldı.

Buna göre kullanılan malzemelerin kalitesiz olması durumunda bunların tamamının birleşiminin sınıftaki havaya ‘zehir' etkisi yapabildiği ortaya çıktı.

Bunları karşılaştırmak için TÜV birisi kaliteli, diğeri kalitesiz malzemelerden oluşan iki sınıf oluşturdu. Birisi zararlı madde açısından gözden geçirilmiş diğeri ise geleneksel kontrolsüz malzemelerden oluşturulmuş sınıflarda hava ölçümü yapıldı.

ÖĞRENCİLER SINIFLARDA ZEHİR SOLUYOR

Sonuca göre kontrol edilmemiş malzemelerden oluşturulan sınıftaki havada oluşan zehirli gazların diğerine nazaran çok yüksek olduğu gibi Federal Çevre bakanlığı tarafından müsaade edilen seviyeden çok daha yüksek oranda olduğu gözlendi.

Bunun dışında birçok inşaat malzemesi ile eskimiş mobilya parçaları ile boya ve temizlik deterjanların içindeki kimyasal maddelerde birlikte zehre dönüşebiliyorlar.

Yetkililer sınıflarda çok fazla sayıda birbiri ile kimyasal tepkime vererek zehre dönüşebilecek malzeme olduğunu vurguluyor. TÜV Rheinland bunun sonucu olarak sınıftaki öğrencilerde baş ağrıları, halsizlik, göz ağrıları, isteksizlik ve alerji gibi etkilerin görülebileceği konusunda uyarıda bulunuyor. Tavsiye olarak ise sınıfların tamamen kontrolden geçmiş ve zararsız maddelerden oluşmasını öneriyor.

TÜV ayrıca bu konuda sadece tavsiye kararın olduğunu fakat bağlayıcı bir kararın olmamasından yakınıyor. Bunun sonucu olarak bu kurala uyulmanın azlığına işaret ediyor. Fiyat açısından modern malzemelerin eskilerinden sözü edilmeyecek kadar fiyat farkı olduğunu ifade ediyor.

MEHMET ÖZCAN / DÜSSELDORF

 

Etiketler: Sınıftaki   kontrolsüz   malzemeler   zehir   saçıyor  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki