Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, 18 Bin TL’ye mal olan araç üstü monteli ULV Soğuk Sisleme 1200 Pro Termal İlaçlama Makinasını Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesine kazandırdıklarını söyledi.

Sorgun İlçesinde sinek, sivrisinek ve haşereyle mücadelenin Mart ve Nisan aylarında larva döneminde başlayarak Eylül, Ekim aylarına kadar devam ettiğini belirten Başkan Şimşek, “İnsan sağlığını tehdit eden çeşitli hastalık yapıcı mikropları taşımalarından dolayı bu zararlılarla mücadele etmekteyiz. Haşerelerle mücadelede insan ve çevre sağlığına azami dikkat göstermekte olduğumuz için sinek sivrisinek yumurtlama döneminde 100 litre larva ilacı ve 250 litre haşere ilacı satın alınmıştır.

İlçe genelinde bölge bölge yürütülen çalışmalar kapsamında; tüm yağmur suyu ızgaraları ve kanalizasyon sistemi kokuya ve haşerelere karşı ilaçlanırken, ilçenin ortasından geçen dereler, hayvan besiciliği yapılan ahırlar, gölet kenarları, Pazar yerleri ilaçlanarak sinek, sivrisinek ve haşerelerin üremesi engelleniyor. Haşere ve sineklerden uzak, sağlıklı bir yaz mevsimi geçirilmesi amacıyla, araç içerisinden otomatik makinelerle yapılan ilaçlama çalışmalarında Dünya Sağlık Örgütünün önerdiği çevre ve insan sağlığına zarar vermeyen ilaçlar kullanılıyor.

Vatandaşlarımızın sağlığını ilgilendiren konularda belediyemiz üzerine düşen her türlü vazifeyi büyük bir hassasiyetle yerine getiriyor. Erken dönem larva mücadelesi, yaz aylarında da sinek ve haşereyle mücadeleye devam edeceğiz” dedi.