Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, Sorgun Agahefendi Ortaokulu tarafından hazırlanan TÜBİTAK Bilim Fuarı’nı ziyaret etti. Öğrencilerin hazırladığı projeleri tek tek inceleyen Başkan Şimşek, projeleri hakkında öğrencilerden bilgi aldı.

Bu tür projelerin öğrencilerin ufkunu açması bakımından oldukça önemli olduğunu belirten Başkan Şimşek, “Emeği geçen bütün öğretmen ve öğrencilerimizi kutluyorum. Sizler bizim geleceğimizsiniz. Bu ve benzeri projeler ve çalışmalarla Sorgun’un, Yozgat’ın ve ülkemizin gururu olacaksınız. Başarılarınızın devamını diliyorum” dedi.

Agahefendi Ortaokulu Müdürü Ömer Kahramanoğlu ise, TÜBİTAK tarafından 5 Bin TL ile desteklenen bilim fuarının ana amacının ilköğretim ve ortaokullarda bilimin desteklenmesi olduğunu kaydetti.

Kahramanoğlu, 16-17 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen fuara 40 proje ile katıldıklarının belirterek, “14 proje Fen ve Teknoloji, 10 proje Matematik, 5 Proje Türkçe, 3 Proje Sosyal Bilgiler, 2 Proje Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 2 Proje Teknoloji ve Tasarım, İngilizce, Görsel Sanatlar, Beden Eğitimi, Bilişim Teknolojileri derslerinden de birer proje yapılmıştır. 21 Danışman Öğretmen, 60 Öğrenci görev almıştır. 485 öğrencinin okuduğu, TEOG sınavlarındaki İlçe birinciliğini TUBİTAK bilim fuarıyla da taçlandırmıştır. Fuarda Sorgun okul müzesinin de temelleri atılmıştır. Öğrenciler yapmış olduğu bulgur kıran kadın, dikiş diken kadın ve semazenle öğrencilere kültürel değerleri, geçmiş yaşantıları görsel hale getirmişlerdir. Danışman öğretmenler ve öğrenciler projeleriyle kültürel değerleri görselleştirerek ve eski mutfak araç gereçlerini öğrencilere tanıtarak geçmiş kültürel değerlerimize sahip çıkmak, geçmiş ile gelecek arasında köprü kurmak, nesiller arası kültürel kırılmaları en aza indirmeyi amaçlamışladır” dedi.