Şimşek; Ramazan'da sigarayı bırakabilirsiniz

Sorgun Toplum Sağlığı (TSM) Hekimi Dr. Elif Şimşek Ramazan ayının sigara tiryakileri için büyük bir fırsat olduğunu, tiryakilerin bu ayda sigarayı bırakabileceklerini söyledi.
Yayınlanma tarihi: 27 Haziran 2015, Cumartesi günü, saat: 10:43

Oruç tutan  sigara tiryakilerinin Ramazan ayında iftar saatine kadar sigara içmeden durabildiklerini, bu kişilerin Ramazan ayını fırsat bilerek sigaradan tamamen kurtulabileceklerini belirten Dr. Elif Şimşek, “Dünyada sigaradan dolayı her gün binlerce insanın hayatını kaybetmektedir. Bir çok hastalığın en büyük sebebi olan sigara, insan sağlığına en büyük zarar vermektedir. Sebep olduğu hastalıkların başında gelen kanserin en büyük nedeni de sigaradır. Sigara akciğer kanseri başta olmak üzere birçok hastalığa sebep olur. Sigaradan kurtulmak için Ramazan ayı önemli bir fırsattır. Çünkü oruç tuttukları için tiryakiler gün boyu sigara içmiyor. Tiryakiler kendilerini bu yönde şartlandırırlar ve birazcık iradelerine hakim olabilirlerse bu kötü alışkanlıktan mutlaka kurtulabileceklerdir. Bunun için sigara tiryakilerine Ramazan ayını iyi değerlendirmelerini öneriyorum” dedi.

Ramazan ayında, her yönüyle vücudun dinlendiğini ve kötü alışkanlıklardan kurtulmak için bu ayın bulunmaz bir fırsat olduğunu vurgulayan Dr. Şimşek, “Bu ay sabır ayıdır. Bazı kötü alışkanlıklardan da kurtulmamıza vesile olan hayırlı bir aydır. Ramazan ayını bahane ederek sigaradan kurtulmak isteyen vatandaşlarımız, ‘nasılsa gün boyu içmedim bundan sonra da içmem’ gibi doğru bir düşünce içine girerek sigaradan kurtuluyor. Tiryakilere bu yönde gerek ailesi gerekse çevresi tarafından uyarılarda bulunulması gerekir” diye konuştu.

Tiryakilerin Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’ne de (KETEM) başvurabileceklerini ve oradan aldıkları yardımların da sigarayı bırakmada kendilerine yardımcı olacağını vurgulayan Dr. Elif Şimşek, şunları söyledi:

‘İl genelinden binlerce kişinin sigaradan kurtulmak için Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’ne (KETEM) başvuruda bulunuyor. Başvuru sahipleri ile yapılan görüşmelerde sigarayı bırakması için yapması gereken uygulamalar anlatılarak ilaçlı tedavi uygulanma yoluna gidiliyor. Bunların yanı sıra nikotin sakızı, nikotin bantları gibi tedaviler de uygulanıyor. Ramazan ayını fırsat bilerek sigaradan kurtulmak isteyen tiryakilerimiz KETEM merkezinden de destek alabilirler."

Etiketler: elif şimşek   ramazan   sigara  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki